matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۰۱۷
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۹ - 19 October 2017
خیلی از بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند از اسپری دهانی استفاده میکنند شاید بهتر باشد با عوارض استفاده از این نوع اسپری هم آشنا شویم شاید در کنترل آن به ما کمک کند.


 

 اسپری دهانی،اسپری آسم ، مشکلات تنفسی

استفاده از اسپره های دهانی برای انتقال استروئیدها منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ریه می شود. اخیرا در یک تحقیق دیده شده که استفاده از اسپره های دهانی در بیماران مبتلا به آسم زیر 35 سال خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می دهد. همچنین در تحقیقی دیگر ثابت شده است که استفاده از اسپره دهانی در افراد مبتلا به آسم با سنین بالاتر و بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریه( COPD) خطر ابتلا به عفونت های وخیم ریه را افزایش می دهد.

این تحقیق توسط دکتر سارا برُود استادیار دانشگاه تورنتو، کانادا انجام شد. تیم تحقیقاتی دکتر برُود با استفاده از داده های جمع آوری شده از417494 شخص 66 ساله در اونتاریو کانادا کشف کردند که افرادی که برای درمان آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه برایشان کورتون های استنشاقی تجویز شده 2966  میکروباکتریا را تجربه کردند. این خطر برای مصرف کنندگان اسپره های دهانی فلوتیکازون  که یکی از محتویات داروهای آلرژی است و اسپره فلوناز بیشتر دیده شد. همچنین کسانی که اسپره بودازونید استفاده کردند در معرض خطر کمتری بودند.

همچنین میزان خطر با سن و مدت مصرف اسپره های دهانی ارتباط مستقیم داشته و مصرف کنندگان سالخورده و کسانی که به مدت طولانی تری از این اسپره ها استفاده می کنند در معرض خطر بیشتری بودند.از آنجایی که این میکروباکتری های ناشی از اسپره های دهانی می توانند کشنده باشند وقتش رسیده که پزشکان درباره ی تجویز آن ها برای برخی بیماران به خصوص بیماران سالخورده تجدید نظر کنند.

به گفته ی دکتر برُود " اسپره های استروئیدی برای درمان علائم آسم ضروری اند اما برای درمان بیماری مزمن انسداد ریه چندان تاثیری ندارند" وی اظهار داشت : این اسپره ها برای افراد مبتلا به بیماری انسداد ریه لزوما بهترین درمان نبوده و حتی می تواند بیماریشان را تشدید بکند.

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها