matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۰۱۹
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳ - 20 October 2017
رابطه منطقی چگونه رابطه ای هست؟ چطور باید با اختلافات یکدیگر کنار بیاییم؟ تفاهم چگونه به وجود می آید و...


رابطه عاشقانه-مشاوره ازدواج-روابط زناشویی


زوج های عالی همه چیز را درباره ی یکیدیگر می دانند. آنها می تواند به راحتی ذهن همدیگر را بخوانند. معمولا همیشه با هم موافق هستند و نقاط اشتراک زیادی در زندگی دارند. هرگز با هم نمیجنگند . این است معنی بک زوج خوشبخت !

اما این فقط یک افسانه است.

اینکه انتظار داشته باشید رابطه این چنینی داشته باشید غیرواقعبینانه است. حتی اگر سال هاست با این اعتقاد زندگی کرده اید احتمالا به تازگی متوجه شدید که یک جای کار می لنگد! زندگی پر از تغییر و چالش است. گاهی اوقات بسیاری از زوجین پیر و جوان خود را در تنگنایی می بینند که بیرون از آن خوشبختی است.


پایان هر رابطه همیشه نامعلوم است

چرا مردم چنین اعتقادی دارند؟ مردم دوست دارند انتظارات غیرواقع بینانه ای درباره شریک خود داشته و او را آنطور که باید باشد بخواهند. این باورهای جادویی از کودکی شکل می گیرند.

در داستان ها و انیمیشن ها این شاهزاده است که پرنسس را نجات می دهد. آن ها نیمه های گمشده یکدیگر هستند و از همان ابتدا همدیگر را کاملا میشناسند. داستان های عاشقانه آن ها بسیار ایده آل است. نه جنگ و نه چالشی در مسیر زندگی آن ها نیست. در این داستان ها به مخاطب نشان نداده اند که زوجین با وجود اختلاف نظرها و چالش ها همچنان همدیگر را دوست دارند.

والدین نیز در شکل گیری باور شریک ایده آل نقش مهمی دارند. همه ما بر اساس فرهنگی که در آن بزرگ شده ایم باورهای عمیقی در باره همسر ایده آل داریم. برای مثال مادر شما ممکن است بگوید مردها سرد و غیرعاطفی هستند بنابراین شما باید در رابطه تان این خصوصیت را از مرد خود انتظار داشته باشید.

یکی دیگر از اشتباهاتی که زوج ها مرتکب می شوند این است که همیشه باطن رابطه خود را با ظاهر رابطه دیگران مقایسه می کنند. بخصوص در دنیای امروز با وجود اینستاگرام و فیسبوک این مقایسه ها راحت تر صورت می گیرد. دوستان شما احتمالا درباره ی بهترین کارهایی که همسرشان برایشان انجام داده صحبت می کنند. مردم دوست دارند بهترین لحظات و صحنه های زندگی خود را به اشتراک بگذارند نه صحنه های بد. اما رابطه ها در شبکه های اجتماعی فیلتر شده هستند . در واقع شما تنها قسمت خوب ماجرا را می بینید. همه آنچه شما می بینید جشن تولد، شب های خاص، نامزدی یا عروسی و عکس های مسافرت های مختلف است. هیچ کس از جنگ و دعوا ها عکس به اشتراک نمی گذارد. به خاطر بسپارید که هر کسی در رابطه اش تجربه های متفاوتی دارد. پس مقایسه بی معنی ست.


مردم با انتظارات غیرواقعبینانه سعی می کنند رابطه ای بی نقص بسازند

در نتیجه این انتظارات مردم سعی می کنند شریک زندگی خود را به همسر ایده آلی که در ذهن دارند تغییر دهند. آنها انتظارات و خواسته هایی از همسر خود دارند که شدنی نیست. و بعد از مدتی که به انتظارات خود نمی رسند آنگاه بیشتر و بیشتر می خواهند و با خود فکر می کند عشق آن ها را به هر چه که بخواهند باید برساند.

اشتباه رایج دیگر این است که فکر می کنند شریک شان می تواند ذهن آن ها را بخواند و به نیاز هایش بدون اینکه آن ها را بر زبان آورد پاسخ دهد. اما این کار غیرممکن است. تا زمانی که زوجین متوجه این اشتباهشان نشوند همیشه از شریک شان ناامید می شوند و به دنیال شریکی می گردند که بهترین رابطه را بتوانند با او داشته باشند.


تصور اینکه عشق حلال تمام مشکلات است راحت است. مردم ناامیدی را به فقدان عشق یا "ما برای هم ساخته نشده ایم" ربط می دهند.زوج هایی که اینگونه فکر می کنند عاقبت کارشان به جدایی می کشد و دقیقا همین رفتار را با زوج های بعدی خود خواهند داشت.

آن ها امیدوارند روزی مرد رویایی خود را پیدا کنند که از همه نظر عالی باشد و به تمام خواسته های شان پاسخ دهد. اما چیزی که متوجه آن نیستند این است که چنین انتظاراتی کاملا نامعقول است و همیشه درگیر چنین نارضایتی هایی در رابطه هایشان خواهند بود.


رابطه تان را از آسمان به زمین بیاورید!

یک رابطه ی زمینی لزوما رابطه ی بدی نیست. یک رابطه ی واقعبینانه حتی اگر عالی و بی نقص نباشد می تواند رابطه ی سالمی باشد. پس برای داشتن یک رابطه ی شاد تر و واقع بینانه تر مراحل زیر را انجام دهید.


1.     تمام انتظارات خود را یادداشت کنید

یک کاغذ بردارید و تمام انتظاراتی که از یک رابطه خوب دارید را بنویسید و توضیح دهید که میخواهید همسرتان چگونه باشد با این جمله شروع کنید" من میخواهم همسرم ...." سعی نکنید انتظاراتتان را توجیه کنید فقط آن ها را صادقانه بنویسید.


2.     لیست خود را مرور کنید

حال آنچه را نوشتید مورد قضاوت قرار دهید. لیست خود را بخوانید و آنچه را که خودتان هم انجام نمی دهید را خط بزنید. برای مثال از خودتان بپرسید: آیا این خواسته معقولی است که از همسرم بخواهم هر روز ساعت ها برای من وقت بگذارد آن هم وقتی که شغل پرمشغله ای دارد؟ آیا خود شما همیشه و در همه حال حتی اگر سرتان شلوغ باشد برای او وقت می گذارید؟


3.     خودتان را جای همسرتان بگذارید و مجددا لیست را مرور کنید

بار دیگر به سراغ لیست خود بروید. حال به جای اینکه از خود بپرسید آیا این انتظارات را می توانم براورده کنم یا نه، با دقت بیشتری به این فکر کنید که آیا او می تواند این انتظارات را پاسخگو باشد یا خیر. تنها به این دلیل که شما می توانید برخی از انتظارات را پاسخ دهید به این معنی نیست که او هم مانند شما می تواند . شاید شما آدم وسواسی باشید و هر روز همه چیز را تمیز کنید اما او هفته ای یک بار تمیز کاری را کافی بداند . این منطقی است که از او انتظار داشته باشید هر روز این کار را بکند؟

با این کار می توانید انتظارات نامعقول خود را تشخیص دهید و در نتیجه رابطه خود را به خاطر اتظارات نامعقول خراب نخواهید کرد.

انتظارات تان را به شریک زندگی خود بگویید.


بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که انتظاراتتان را بر زبان بیاورید. درباره ی چالش های که برای پاسخ گویی به انتظارات یکدیگر وجود دارد صحبت کنید. سپس با هم بر سر انتظارات توافق کنید تا هر دو راضی و خشنود باشید.

رویای زوج ایده آل را به خاطر دارید؟ این رویا همیشه یک رویا بوده و بس هیچوقت واقعیت نخواهد داشت. یک رابطه ی واقع بینانه پر از چالش است و توافق های بسیاری را میطلبد. از اینکه به دنبال رابطه ی ایده آل باشید دست بردارید. انتظارات غیرمعقول از شریک تان نه تنها تاثیر منفی بر همسرتان خواهد گذاشت بلکه خود شما و رابطه تان را در معرض خطر قرار می دهد.

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها