matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵ - 04 November 2017
توصیه هایی برای کنترل خشم در زندگی زناشویی و راههای کنترل آن با بهترین تکنیک های ساده.


تکنیک های ساده برای کنترل خشم همسر !!


خیلی وقت‌ ها همسران بر سر یک مسئله هر چقدر هم بی‌ارزش با هم اختلاف عقیده پیدا کرده و بار‌ها و بار‌ها از دست هم عصبانی می‌شوند. گاهی اوقات این عصبانیت ساعت‌ها طول کشیده و تبدیل به یک معضل می‌شود و‌گاه زود به پایان می‌رسد اما نکته اینجاست که چگونه در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنیم تا به معضلات جدی‌تر گرفتار نشویم.

 

  مهمترین تکنیکش این است: اگر دیدید که با همسر خود زیاد درگیر هستید، بدانید که زیاد در کار هم دارید دخالت میکنید، سعی کنید کمی از او فاصله بگیرید و بر روی موضوعات کوچک و با اهمیت کمتر و حتی متوسط وارد بحث نشوید و به یکدیگر استقلال بدهید و فقط بر روی موضوعات مهم و اساسی با او وارد گفتگو شوید.

 

مثلاً یک زن بر روی موضوع آب و هوای استان با شوهرش درگیر میشود، بر روی زیبا بودن یا نبودن پارک محل با او درگیر میشود، بر روی خرید یک بستنی و پیتزا با شوهرش درگیر میشود و بر روی خرید یک خانه نیز با شوهرش درگیر میشود. راه حل دوری از خشم و عصبانیت این است که زن بهتر است در مورد سه موضوع اول، همسرش را تایید کند و حمایت کند، اما بر روی موضوع سوم، با او وارد گفتگو شود. به همین سادگی.

 

 اگر فکر میکنید مسئله خاصی باعث عصبانیت همسر شما می شود، از طرح آن موضوعات اجتناب کنید.

 

 اگر دیدید همسرتان عصبانی است، او را تنها بگذارید. بگذارید عصبانیتش را بیرون بریزد، شما آرام باشید، وارد بحث نشوید که "چرخه خشم" شروع می شود. صحبت های همسرتان را قطع نکنید.سعی کنید شنونده خوبی باشید و اجازه دهید هیجاناتش را با صحبت کردن تخلیه کند.این کار باعث می شود خیلی زود آرام بگیرد.

 

 رفتار خودتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و به این فکر کنید که چرا همسرتان عصبانیت خود را بر سر شما خالی کرده است، و چه رفتارهایی در شما باعث خشم او می شود.غر نزنید،یک موضوعی را چندین بار در فاصله زمانی کم تکرار نکنید، زیرا نتیجه ای جز عصبانیت بیشتر و بدتر شدن شرایط ندارد، طوری رفتار کنید که همسرتان با شما احساس راحتی کند.

 

  به رفتارهای پرخاشگرانه همسرتان پاداش ندهید؛ ممکن است همسر شما با بلند کردن صدایش به دنبال مرعوب کردن شما باشد.بنابراین بهتر است به جای برخوردهای منفعلانه، هوشمندانه رفتار کنید.استفاده از جملاتی نظیر« حق با شماست» قدری  باعث آرامش او می شود. سپس می بایست در یک فرصت مناسب با لحنی نرم و مؤدبانه نظر خود را در قالب یک پیشنهاد مطرح کنید

 

هرگز او را با دیگران مقایسه نکنید و همواره با او محترمانه رفتار کنید.

 

به جای قهر کردن و واکنش های هیجانی، بهتر است احساسات خود را به صورت  شفاف و به دور از طعنه و‌کنایه و یا شکایت، در قالب چند جمله کوتاه بیان کنید. از غر زدن بپرهیزید؛ ابراز نارضایتی با طعنه و کنایه های نیش دار فقط آتش خشم او را شعله ورتر می کند.

 

مقابله به مثل نکنید؛ مطمئن باشید با بلند کردن صدایتان اوضاع از این هم که هست وخیم تر می شود.

 

رفتارهای مثبت او را شناسایی و تقویت کنید؛ هر فردی، هرچند هم که تندخو باشد، بالاخره در ساعاتی از روز آرام است و رفتارهای مثبتی از او سر می زند. بنابر این با تمرکز بر ویژگی های مثبت او و تحسین آن ها موجبات تقویت این رفتارها را فراهم آورید.

 

در یک فضای صمیمی و مناسب، صادقانه از همسرتان بخواهید خواسته هایش را با شما درمیان بگذارد و تا جایی که امکان دارد تلاش کنید خواسته هایش مرتفع شود و یا آنگونه باشید که او می پسندد. یکی از مهم ترین علل خشم و پرخاشگری فرد، ناکامی او در رسیدن  خواسته هایش است.

 

 در زمان دوستی و آرامش به همسرتان بگویید که رفتارهای او تأثیر منفی زیادی بر سلامت روح و جسم شما و خودش و همچنین زندگی مشترک و فرزندانتان دارد.

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها