matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۷۲۲
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸ - 05 December 2017
عادت کرده ایم به جملات «ما ایرانی‌ها...»، «فقط تو ایرانه که ...» و «یه ایرانی فقط میتونه ...» و آن را بر سر فرهنگ ایرانی و ایران می کوبیم اما ...
توحشِ عصر سرمایه‌داری ، اکنون در ایران

برایمان عادت شده وقتی هر رفتار یا عادتی را از یک نفر می‌بینیم، با عبارات کلیدی «ما ایرانی‌ها...»، «فقط تو ایرانه که ...» و «یه ایرانی فقط میتونه ...»، آن را بر سر فرهنگ ایران و ایرانی بکوبیم.

 

دائم بنالیم که چرا ما که تمدن‌مان قدمت چندهزار ساله دارد، باید وضعی‌مان چنین باشد و کشورهایی که تا دیروز زیر سلطه ما بودند، اکنون به کجا رسیده‌اند... چرا نمی‌رویم از کشورهای دیگر یاد بگیریم که مردمش چگونه رفتار می‌کنند و ما اینقدر از کشورهای دیگر عقب افتاده‌ایم؟

 

از ایستادن مردم ژاپن در صف مثال بیاوریم و داد بزنیم که چرا ما چنین هستیم و آن‌ها چنان‌اند. تصاویر احترام رانندگان آمریکایی به خطوط عابر پیاده را کنار تصاویر وطنی‌مان بگذرایم و آه و حسرت بخوریم که در چنین کشوری زندگی می‌کنیم.

 

اما روی دیگر سکه...

 

هر ساله، آخرین جمعه ماه نوامبر که آن را جمعه سیاه (Black Friday) می‌نامند، شلوغ‌ترین روز خرید در آمریکا است. روزی که در آن فروشگاه‌ها با تخفیفات و حراج‌هایشان و تحریک مشتری‌ها آن‌ها را وادار به هجوم به فروشگاه‌ها و خرید هرچه بیشتر و بیشتر محصولات می‌کند.

 

به گواه آمار در سال ۲۰۰۶ و در کشور آمریکا، بر اثر ازدحام و دعوا برای خرید، ۷ نفر کشته و ۹۸ نفر زخمی شدند. هرچند که بعضی منابع، آمار این قربانیانِ راهِ تنازع برای مصرف‌گرایی را فراتر از این ارقام می‌دانند.

 

اگر این توحّش افسارگسیخته در ایران اتفاق می‌افتاد، احتمالاً آن را به پای بی‌تمدنی و عقب‌افتادگی مردم می‌گذاشتند، آن را تمسخر کرده و به حال این جامعه حسرت می‌خوردند.

 

اما این اتفاق نه در ایران که در آرمان‌شهرِ غرب‌زدگان، آمریکاست و  از آنجا که به تقلید از غرب خو کرده‌ایم، نه تنها جایی برای تمسخر و حسرت نمی‌ماند، بلکه باید به دنبال انتقال آن به ایران هم بود. انتقالی که در سال‌های اخیر و به رهبری برخی فروشگاه‌های اینترنتی نظیر بامیلو و دیجی‌کالا، شاهد ظهور آن در ایران هستیم. فروشگاه‌هایی که باید آن‌ها پیامبران زندگی مصرف‌زده‌ی عصر سرمایه‌داری در ایران دانست.

 

مردم متمدنی که برای خرید در جمعه_سیاه، اینطور به جان هم می‌افتند ! :منبع : کانال مستضعفین تی وی

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها