matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۸۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵ - 12 December 2017
برای آرام کردن همسر عصبانی بعد از پایان مشاجره چند راهکار وجود دارد که به کاربردن آنها ثمربخش است. در این مقاله به بررسی دعوای زناشویی و سبک های دعوای زناشویی پرداخته ایم.
حل دعوای های زناشویی / سبک های دعوای زناشویی !!


چرا زن و شوهرها دعوا می کنند؟

دلیل اصلی و عمده اختلافات و جروبحث های زناشویی را باید در اختلافات فرهنگی دانست و اینکه تعریف ارزش ها از دید هر کدام از زن و شوهرها متفاوت است. بسیار زیاد شاهد هستیم که سردرگمی بین سنت و مدرنیته، محل اختلاف در زندگی زناشویی است. از دیگر عواملی که می توان به آن اشاره کرد، نداشتن مهارت های ارتباطی و حل مسئله در زن و شوهر است. با دانستن مهارت های زندگی، همسران می توانند یکدیگر را به راحتی درک کنند.

 

یکی دیگر از علل مشاجره و دعوا بین همسران، تلاش برای تغییر دادن رفتارهای یکدیگر است، وقتی یکی از همسران درصدد تغییر رفتار شریک زندگی اش برمی آید، ناخودآگاه باعث می شود که شریکش از خود مقاومت نشان دهد که این مقاومت و سپر دفاعی در دست گرفتن باعث جرو بحث در زندگی می شود.

 

جالب است بدانید هر زوج یک سبک دعوای مخصوص به خود دارد. یعنی اینکه اگر دقت کنید، خواهید دید که دعوای شما روی هر موضوعی که باشد، از یکسری مراحل ثابت و مشخص عبور می کند. این مراحل در هر زوجی متفاوت است. مثلاً دعوای من با خانمم از یکسری مراحل خاص می گذرد و دعوای تو و همسرت همیشه از یکسری مراحل ثابت دیگر.

 

بنابراین اگر زوجین بتوانند این مراحل دعوا را خوب تشخیص بدهند، اولاً می توانند تمام مراحل دعوا و  رفتارهای بعدی همسر خود را در دعوا به درستی پیش بینی نمایند و دوماً درمان آن را نیز می توانند خیلی راحت تر پیدا کنند.

 

1 - مرحله اول دعوا: آقا در یک مسئله، کم کاری یا اشتباه می کند.

 

2 - مرحله دوم دعوا: خانم به شدت انتقاد می کند.

 

3 - مرحله سوم: آقا چیزی نمی گوید و صبر می کند و تحمل می کند که به چرخه دعوا نیافتد و اما خانم ادامه می دهد و کوتاه نمی آید.

 

4 - مرحله چهارم: آقا تحملش را از دست می دهد و به شدت و خشونت حمله می کند.

 

5 - مرحله پنجم: خانم چند پاسخ می دهد، اما با شدت یافتن حمله آقا، خانم ساکت می شود ،عقب نشینی می کند و قهر می کند.

 

6 - مرحله ششم: آقا پشیمان می شود و به عذرخواهی می رود و مدتی خواهش و معذرت خواهی از طرف مرد و ناز کشیدن از طرف زن برای آشتی ادامه می یابد، تا اینکه زن صلح می کند و روابط به حالت قبل بر می گردد.

 

راه حل: وقتی زوجین این روند دعوای خود را در همه دعواهایشان تشخیص دادند، هر کدام از طرفین دعوا می توانند در هر یک از مراحل دعوا، آن را متوقف نمایند. مثلا مرد می تواند روی تغییر مراحل یک و چهار دعوا کار کند و زن نیز می تواند روی تغییر مراحل دو و سه و شش کار کند.

 

نکته اول: اگر دقت کنید در بخش راه حل نوشتم که هر یک از زوجین می توانند به تنهایی دعوا را خاتمه دهند، بدون آنکه همسرشان تغییر بکند و بهتر شود. این نکته بسیار مهم است. یعنی این یک اصل خانواده درمانی است که در دعوا، هر دو زوج(هر چند به نسبت های متفاوت) مقصر هستند و هر کدام از زوجین به تنهایی هم اگر بخواهند می توانند کاری کند که دعوا تمام شود و حتما نیازی نیست که طرف مقابلش نیز تغییر کند.

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها