matlabak.ir

کد خبر: ۱۱۹۳۲
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸ - 18 December 2017
در این مقاله به بررسی ویژگی‌های افراد پرفکشنیسم ( کامل گرایی یا کمال گرایی افراطی ) و مشکلات این گونه افراد می پردازیم. با ما همراه باشید.
ویژگی‌های افراد پرفکشنیسم ( تمام خواهی ) در روان شناسی !!


ویژگی‌های افراد پرفکشنیسم :

در روان شناسی بحثی به نام پرفكشنیسم وجود دارد، كه به معنای«تمام خواهی» است، پرفكشنیسم صفتی منشی است كه دارنده آن بدنبال تمام و كامل همه چیز در زندگی هستند؛ این گونه افراد چون بدنبال كامل و تمام هرچیزند، هرگز از زندگی لذت نمی‌برند.

 

 نه از غذا، نه از مسائل جنسی با همسر خود، و نه از........؛ زیرا هیچگاه چیزی كه در عالم واقع بدان دست می یابند، هرگز منطبق برآنچه كه از كامل آنچیز در ذهنشان است، نمی شود. لذا از ازندگی لذت نمی برند مثلا وقتی غذایی می خورند چون در ذهنشان این است كه مثلا این قورمه سبزی همان قورمه سبزی كامل كه در ذهن من است نمی باشد، لذا من نمی توانم از آن لذت عالی و تام و تمامی ببرم.

 

ویژگی‌های افراد پرفكشنیست در روان شناسی :

پرفكشنیستها همیشه روی لذت شماره صد یا صفر متمركز می شوند و لذت های ما بین اینها را اصلا لذت نمی دانند، و چون اكثر لذت های زندگی بین صفر و صد هستند، لذا اینان از لذات زندگی بهره ی چندانی نمی برند. یكی از اساتید تعریف می كرد كه: روزی یک دانشجوی پرفكشنیست به من مراجعه كرد و با حالت تندی گفت: من به نمره خود م اعتراض دارم. چرا به من نمره ی75/ 19 داده اید. به او گفتم چون فلان اشكال را داشتی، و آن دانشجو گفت یا به من بیست بدهید یا صفر كه بتوانم دوباره امتحان بدهم.  زیرا من اصلا نمره كمتر از بیست ندارم، و نمره كمتر از بیست برای من با صفر فرقی ندارد.

 

همانطور كه گفته شد این افراد از لذت جنسی هم بهرای نمی برند زیرا آنچه كه از لذت جنسی كامل و تمام در ذهن دارند هرگز با آنچه كه در خارج به وقوع می پیوندد منطبق نمی شود. و به لذت های بین صفر و صد نیز اصلا بهایی نمی‌دهند و از آن لذت نمی برند.

 

این افراد در تعامل با سایرین نیز مشكل دارند مثلا یك شخص عادی كه پرفكشنیست نیست از یك پرفكشنیست در كوچه ای آدرس یك خانه ای را می پرسد، فرد پرفكشنیست چون می‌خواهد تمام كارها را تمام و كامل انجام دهد دست ان شخص را می گیرد و تا دم دربی كه آن شخص ادرس آنرا پرسیده بود می برد و آن شخص نیز كه یک فرد نرمال است، یک تشكر ساده از او می كند و می رود؛ در این حال پرفكشنیست كه توقع دارد، دیگران نیز با او تمام و كامل رفتار نمایند، خیلی ناراحت می شود و با خود می گوید: مردم چقدر عوضی و نمک بحرام هستند با اینكه من راهنمایی ای به این كاملی را برای او انجام دادم اما او اصلا حق مرا بجای نیاورد و از من قدردانی نكرد. و لذا روحیه ی خاصی در مقابل دیگران كه بسیار منفی است پیدا می كنند.

 

پرفكشنیستها بسیار توقعی هستند چه در رابطه با دیگرا و چه در رابطه با خانواده ی خود، مثلا یک هدیه ای كه به نظر خودشان خیلی عالی است برای همسرشان می‌خرند و در قبال آن انتظار دارند كه همسرشان برای تشكر به پای آنها بیافتد و از خوشحالی در پوست خود نگنجد و در تشكر كردن سنگ تمام بگذارد. اما همسر وی كه یک پرفكشنیست نیست، نمی‌تواند توقع او را برآورده سازد، لذا كم كم از دست همسر خودشان نیز دلخور می‌شوند زیرا با خود می گویند كه او آدم قدر نشناس و نفهمی است، و همین موجب آغاز درگیریها ی گسترده بین زن و شوهر ها و خانواده ها می شود.

 

از دیگر ویزگی‌های افراد پرفكشنیست این است كه از لذات و خوشبختی های كوچک زندگی محروم هستند چون همیشه چشم براه خوشبختی ها و موفقیت های بزرگ در زندگی هستند كه شاید هیچگاه از راه نرسد. چون آنچه در ذهن آنهاست با آنچه كه در بیرون تحقق می یابد فاصله ی زیادیدارد.

 

 مثلا افراد عادی عصر جمعه به پارک می روند و یک فلاكس چای و مقداری تنقلات و نان پنیر و یا اش با خود به همراه می برند و تا شب هنگام كلی می گویند و می خندند و احساس خوشبختی و رضایت و لو كوچك می كنند و اعتقاد دارند كه خوشبختی در زندگی همین چیزهای كوچك است كه وقتی در كنار هم جمع می شوند به احساس رضایت كلی از زندگی منجر می شود.

 

اما یک پرفكشنیست تفكر یا همه و یا هیچ و صد یا صفر را دارد، لذا اصلا به خوشبختی های كوچک توجه نمی کند و اصلا آنها را خوشبختی نمی داند، لذا همیشه از روال زندگی ناراضی است و ناراضی هم می ماند زیرا هرگز آنچه از خوشبختی تام و تمام در ذهن اوست تحقق نمی یابد لذا فرد پرفکشنیست کم کم دچار یاس و افسردگی می شود و فکر می کند که خداوند نعوذ بالله در حق او کم لطفی کرده زیرا آنچه را که می خواسته به وی نداده است.

 

 اگر این افراد سبک زندگی خود را عوض نمایند و عینک پرفکشنیسم را از چشم بردارند دنیا را بسیار زیبا خواهند دید و طعم لذائذ و خوشبختی ها ی زندگی را خواهند چشید. در نگرش اسلامی نیز دید یا همه و یا هیچ و صد یا صفر، محکوم است و ما روایات بسیاری داریم که می گوید حتی وقتی آب می خورید شکر کنید و این به معنی اینست که حتی در مقابل نعمت کوچکی که به شما می رسد آنرا خوشبختی و لو کوچک بدانید و هیچوقت روحیه طلبکاری از خداوند نداشته باشید.

 

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها