matlabak.ir

کد خبر: ۱۲۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶ - 30 December 2017
کوفته پالاک غذای سنتی شمال هند است که درست کردن آن خیلی راحت است اما کمی دقت و حوصله میخواهد . این کوفته را می توانید با نان سرو کنید .


 

                                               دستور پخت کوفته پالاک( اسفناج ) ، غذای سنتی و خوشمزه هندی

سلام دوستان در این مقاله از مجله اینترنتی مطلبک طرز تهیه کوفته هندی را برای شما آموزش می دهیم . این غذا در دو مرحله درست می شود . شامل تهیه کوفته و تهیه آب کوفته ، برای یادگیری در ادامه مطلب با ما همراه باشید .

 

طرز تهیه کوفته پالاک (اسفناج)

 

مدت زمان آماده سازی و پخت بیش از 1 ساعت

تعداد نفرات 4 نفر

مجموعه : دلمه ها و کوفته ها ،غذای ملل، غذای هندی  

 

مواد لازم برای کوفته:

 

    ۲ پیمانه اسفناج خردشده

    ۴ قاشق غذاخوری آرد نخود

    نصف پیمانه پنیر رنده شده

    ۱ عدد فلفل چیلی خردشده

    یک چهارم قاشق غذاخوری دانه زیره

    پودر هل به مقدار دلخواه

    ۲ قاشق غذاخوری آرد ذرت

    نمک به مقدار کافی

 

 

مواد لازم برای آب کوفته:

 

    نصف قاشق چایخوری دانه زیره

    یک عدد پیاز متوسط خردشده

    ۲ حبه سیر خردشده

    نصف قاشق چایخوری زنجبیل

    ۵ - ۶ عدد بادام هندی

    ۲ عدد یا سه چهارم پیمانه گوجه خردشده

    یک و نیم قاشق چایخوری پودر زیره-گشنیز

    یک قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز

    ۲ قاشق غذاخوری روغن

    یک و نیم پیمانه یا به مقدار لازم آب

    نمک به مقدار کافی

 

 

طرز تهیه کوفته:

 

برای تهیه کوفته ابتدا یک قاشق چایخوری روغن را در یک ماهیتابه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. ۴ قاشق غذاخوری آرد نخود را به آن اضافه کنید و روی شعله کم تفت دهید تا بوی خامی آن گرفته شود و به رنگ طلایی درآید. سپس آرد را در یک کاسه بریزید و اجازه دهید در دمای اتاق سرد شود.

 

سپس برگ‌های اسفناج را از ساقه جدا کرده و خوب بشویید. درون صافی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود و بعد خرد کنید یک قاشق چایخوری روغن را در همان ماهیتابه روی حرارت متوسط حرارت دهید و دو پیمانه اسفناج خرد شده را به آن اضافه کنید.

 

در این مرحله اسفناج‌ها را بپزید تا آب آن کاملا بخار شود.سپس اسفناج های پخته شده را در همان کاسه آرد نخود بریزید و به همراه مقداری نمک لازم هم بزنید تا مخلوط شوند . حالا اسفناج برای کوفته آماده است .

 

حالا نوبت اضافه کردن پنیر رنده شده، یک عدد فلفل خرد شده، یک چهارم قاشق چایخوری دانه زیره و پودر هل و نمک رسیده است . این مواد را در یک کاسه ریخته و هم بزنید تا با هم مخلوط شوند . حالا مخلوط پنیر هم برای کوفته آماده است.

 

اکنون هر دو مخلوط را به شش قسمت مساوی تقسیم کنید و با هرکدام یک توپ ریز درست کنید.

 

سپس یک گلوله مخلوط اسفناج را بردارید و با دست پهن کنید. یک گلوله مخلوط پنیرریز که درست کرده اید را در وسط  مخلوط اسفناج قرار دهید      .

 

                                         دستور پخت کوفته پالاک( اسفناج ) ، غذای سنتی و خوشمزه هندی

 

گلوله پنیری را کاملا با مخلوط اسفناج پهن شده بپوشانید؛ و همین کار را درباره همه گلوله‌ها تکرار کنید ۲ قاشق غذاخوری آرد ذرت را در یک بشقاب بریزید. کوفته‌ها را در آرد بغلتانید. سپس درون ماهیتابه مقدار کمی روغن زیتون در آن ریخته و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود . کوفته ها را درون روغن ریخته وقتی به رنگ قهوه ای درآمد چند قطره روغن زیتون بریزید و کوفته ها را برگردانید تا طرف دیگر کوفته ها به رنگ قهوه ای طلایی درآید.

 

بعد از سرخ شدن کوفته‌ها را در یک بشقاب قرار دهید.

 

طرز تهیه آب کوفته:

 

یک قاشق غذاخوری روغن را در یک ماهیتابه روی شعله متوسط حرارت دهید. دانه‌های زیره را به آن اضافه کنید، وقتی قهوه‌ای طلایی شدند پیاز خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا رنگشان روشن شود. بادام هندی ها، زنجبیل، سیر خرد شده را هم اضافه کرده و یک دقیقه تفت دهید.

 

 

گوجه ها را سرخ کرده و به همراه مقداری نمک به کوفته ها اضافه کنید. اجاق را خاموش کنید و اجازه دهید مخلوط چند دقیقه سرد شود.

 

 

حالا مخلوط را آسیاب کنید تا به شکل یک خمیر نرم درآید. یک قاشق غذاخوری روغن را به همان تابه اضافه کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید. خمیر آماده شده، پودر زیره-گشنیز و پودر فلفل قرمز را به آن اضافه کنید.مخلوط را خوب ترکیب کنید و سرخ کنید تا روغن بیندازد.

 

یک و نیم پیمانه آب به مخلوط اضافه کنید. می‌توانید این مقدار را هرچقدر که دوست دارید کم و زیاد کنید تا آب غلیظ یا رقیق تری داشته باشید. حالا در ظرف را گذاشته و آن را بپزید تا زمانی که به غلظت دلخواهتان برسد.

 

نمک آب کوفته را بچشید و اگر لازم است به آن اضافه کنید.کوفته‌ها را نصفه یا کامل داخل آب بیندازید، ۲ دقیقه پخته و شعله را خاموش کنید. کوفته اسفناج شما آماده است.

 

 

نکته: به جای پنیر می‌توانید از سیب زمینی پخته له شده هم استفاده کنید.