matlabak.ir

کد خبر: ۱۲۱۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹ - 10 February 2018
زنان جهان و زنان ایران
پلنگ شدن یک اصطلاح مختص خاورمیانه وجهان سوم است


شاید باورش کمی سخت باشد اما من زمانی را یاد میدهم که زنان در ایران از آنچنان احترام و کرامتی برخوردار بودند که مردان هرگز به خود اجازه نمیدادند به زن به چشم یک کالا نگاه کنند و بیشتر زن را به عنوان یک همدم و همراه برای خود و مادری برای فرزندانشان در نظر میگرفتند این حرف‌‌‌ها برای زمان دوری نیست اما از زمان های دور در ایران باب بوده که از شعرهای عاشقانه و داستان های کهن به جا مانده از بزرگان شعر و ادب ایران بسادگی میتوان به آن پی برد. 

جایگاه والای زنان در بین ایرانیان عقبه ای طولانی از زمان هخامنشیان دارد به طوری که پله‌‌های مخصوص عبور درباریان و بانوان ایرانی برای ورود به قصر از ارتفاع کمتری نصبت به بقیه پله‌ها برخوردار بوده تا بانوان در هنگام بالارفتن دچار زحمت نشده و با برداشتن قدم های کوتاه تر وقار خود را حفظ کنند. 

اما فرهنگ ایرانی ها تحت تاثیر شبکه های ماهواره ای و اینترنت دچار تحولات زیادی شده و تقریبا میشود گفت بسیاری از مردم و جوانان ما دچار سردرگمی فرهنگی شده اند تا جایی که چیزهای مد شده در ایران را در هیچ کجای دنیا به این شکل نمیتوان پیدا کرد به عنوان مثال آرایش بانوان و یا پوشش بسیاری از دختران و پسران ما به هیچ وجه طبیعی نبوده و نه تنها با فرهنگ غنی ما که حتی با فرهنگ کشورهای غربی نیز فرسنگ‌ها فاصله دارد. 

دختران با پوشیدن لباس های بد حجاب و بعضا بی‌حجاب و انجام آرایش های غلیظ و عمل های زیبایی گوناگون خود را تبدیل به کالا کرده و نگاه مردان نصبت به خود را تغییر داده اند حالا دیگر مردان ما زن ها را براساس زیبایی چهره و اندامشان انتخاب میکنند و در مواردی که بخشی از یک زن پسندشان نباشد او را مجبور به تغییر کرده تا باب میلشان شوند و این یعنی زنان ما بازیچه دست مردانمان شده اند غافل از اینکه تمام زیبایی یک زن نهایتا 10 سال ماندگار باشد بعد از آن مردانی که آنها خود بار آورده اند به دنبال زنی با خصوصیات دلخواهشان خواهند رفت و این یعنی فاجعه در جامعه. چیزی که الان با بالا رفتن آمار طلاق شاهد آن هستیم.

آرایش زنان ایرانی-دختران ایرانی

در زیر متنی با همین مضمون از خانم زهره امجدی طبار را برای شما عزیزان آورده ایم:

شما را نمی دانم 
اما برای من دردناک است. وقتی می بینم زنان ایرانی در باشگاه نه برای سلامتی.
 بلکه برای برجسته کردن اندام ورزش می کنند.! و نه برای اصلاح یک عیب کوچک که برای کن فیکون کردن کل ظاهرشان به آرایشگاه مراجعه می کنند. دردم می آید که دیگر هیچ دختری مجال نمی دهد که ببیند بینی اش در بیست سالگی چه شکلی خواهد شد؟! دردم می آید که برخی پزشکان ایرانی برای پول به راحتی دختران 17 ساله را جراحی زیبایی می کنند و منتظر تکمیل رشد وجا افتادن چهره به عنوان یک جوان نمی شوند.
نمی دانم چه کسی به دختران ایرانی گفت که باید لب هایشان را برجسته کنند و چه کسی گفت که این ظاهر زیباست؟ چه کسی گفت که دختری که هنوز موهای ابرو در چهره اش وجود دارند باید همه را از ته بتراشد تا ابرویی غیرواقعی و نازیبا یرای خود بسازد؟ دردم می آید که وقتی کسی با مطالعه به این ظواهر انتقاد می کند او را به عهد قجری بودن متهم می کنند.
نمی دانم شما چند کشور را دیده اید؟ اگر در جهان گشتی میزدند یا لااقل کمی مطالعه می داشتند. می دیدند که در کشورهای جهان اول تنها زنان معدودی که مشکل روان و اعتماد بنفس یا بیماری اعتیاد به جراحی زیبایی دارند برای خود چنین شمایلی می سازند.
هیج انسان عادی فرانسوی یا آلمانی و... در کشورهای اروپا این چنین به آرایش های غلیظ و جراحی های زیبایی متوسل نمی شود که در ایران می شود. وقتی می گویم در اروپا سفرم حاصل از یک سفر یک هفته ای به خارج نیست. بلکه از ماه ها وماه ها سفر به بالای پانزده کشور اروپایی و غیر اروپایی و شرق و غرب هست. در اروپا تنها برخی از دختران نوجوان که دوران طبیعی دمدمی مزاجی را می گذرانند و نیز زنان محترم سالخورده کمی آرایش می کنند مابقی نه حتی خیلی ها در روز ازدواجشان تنها لباس سفید می پوشند و باز هم آرایشی نمی کنند.
آرایش و زیبایی خیلی هم دلپذیر است این بدن شماست وخود صاحب اختیارش هستید. اما یادتان باشد که جهان سوم را من و شما می سازیم. با کارهای جهان سومی خودمان. دستکاری تمام بدن برای خوشامد مردان یک حرکت جهان سومی و مرد سالارانه است. مردها هم آدم های معمولی هستند قصد اهانت به آنها را ندارم ولی درست نیست که خود را زیر تیغ و سوزن ببرند تا آنها خوششان بیاید وقتی برای خوشامد انها خود را شبیه به ستارگان... می کنید درواقع تبدیل به کالای جنسی شده اید. پلنگ شدن به راستی یک اصطلاح مختص خاورمیانه و جهان سوم است.

زهره امجدی طبارگزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها