matlabak.ir

کد خبر: ۱۲۱۵۵
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵ - 10 February 2018
دولت روحانی اعلام کرد: به تمامی ملت ایران جهت خرید لباس نو و مایحتاج سال جديد به هر نفر مبلغ ٣٠٠هزار تومان پرداخت می‌شود

این روزها پیامکی در میان مردم دست به دست می‌شود که در آن از واریز 300 هزار تومان عیدی توسط دولت به مردم خبر می‌دهد.

طبق این خبردولت به تمامی ملت ایران جهت خرید لباس نو و مایحتاج سال جدید به هر نفر مبلغ 300 هزار تومان پرداخت می‌کند.

تاریخ واریز بیست و پنجم اسفند ماه 1394، اعلام شده است و مبلغ ذکر شده به حساب افراد سرپرست خانوار واریز می‌شود.»

 

این پیامی است که این روزها دست به دست در میان مردم در فضای مجازی می‌چرخد و به دنبال آن، بسیاری این پرسش را مطرح می‌کنند که آیا چنین خبری صحت دارد و آیا واقعا دولت روحانی برای واریز پول به حساب مردم دلش به رحم آمده است یا خیر؟!


انتشار این خبردر حالیست که در سال جاری مجموع بدهی‌های دولت به پیمان‌کاران و بانک‌ها ‌در حدود 380 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. و این بدهی به زعم بسیاری از کارشناسان باعث کاهش توان پرداخت پول توسط بانک‌ها و خوابیدن پروژه‌های عمرانی و به نوعی ایجاد رکود در بازار شده است و اگر دولت بتواند بخشی از بدهی‌های خود را پرداخت کند، می‌تواند به ایجاد رونق در بازار کمک کند ولی علی‌رغم وجود این همه هزینه دولت سالیانه نزدیک به 40 هزار میلیارد یارانه پرداخت می‌کند که منافع قابل توجهی هم برای اقتصاد کشور به همراه ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده بعید میدانیم این خبر صحت داشته باشد چرا که در صورتیکه واقعا دل دولت به رحم آمده باشد و تصمیم بگیرد 300 هزار تومان عیدی به حساب هر ایرانی واریز کند، آن هم در شرایط افت قیمت نفت و بدهکاری سنگین دولت به بانک‌ها و پیمان‌کاران، منابع مالی آن را از کجا تامین خواهد کرد؟ و در صورت اقداماتی از قبیل چاپ پول و توزیع آن در میان مردم، یعنی شبیه به چیزی که در دولت قبل اتفاق افتاد، چنین رفتاری چه تبعاتی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت؟

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها