matlabak.ir

تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۴ - 16 January 2017
در اغلب فروشگاه‌هاي سيسموني تا دلتان بخواهد‌ ليست‌هايي را مي‌بينيد كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌يك قد بلندتر وپيچيده‌ترند.ما مي‌خواهيم فهرستي از سيسموني لازم و خوب را بگوييم كه براي استقبالي شاد و مثبت از فرزند جديد خانواده كافي است... 

قبل خرید سیسمونی نوزاد بخوانیم

 

 

 


 

 

لیست خرید سیسمونی بچه

 

در اغلب فروشگاه‌هاي سيسموني تا دلتان بخواهد‌ ليست‌هايي را مي‌بينيد كه با هم در رقابت‌اند كه كدام‌يك قد بلندتر وپيچيده‌ترند.ما مي‌خواهيم فهرستي از سيسموني لازم و خوب را بگوييم كه براي استقبالي شاد و مثبت از فرزند جديد خانواده كافي است.

 

 

رسم سيسموني يكي از رسم‌هاي ايرانيان براي نخستين بچه خانواده است كه اغلب، خانواده دختر آن‌را به‌عهده مي‌گيرد اما هستند پدر و مادرهاي جواني كه دوست دارند در تهيه اين هديه، خودشان هم دخيل باشند تا هم مستقل بمانند و هم كمكي به خانواده‌ها كرده باشند. اما از آنجا كه شروع يك كار، بر ادامه آن اثر مي‌گذارد، روش‌هاي تربيتي كه پدر و مادر مي‌خواهند در طول زندگي براي تربيت فرزند خود به‌كار بگيرند از جايي مثل همين خريد سيسموني شروع مي‌شود.

 

 

يك سيسموني خوب و مثبت، خريدي است كه در آن شرط هديه بودن وسايل رعايت شود و در آن اجبار و بحث‌هاي غيرصميمي به‌خاطر نوع خريد پيش نيايد.

 

 

در اين سيسموني منطقي آنچه براي تدارك حضور نوزاد لازم است، بدون نگراني از اينكه مبادا بخواهد قحطي بيايد و بعد‌ها ديگر نشود خريد كرد انجام مي‌گيرد. قبل از اين خريد خوب، خانواده بايد شرايط خود را مرور كند تا خريد موجب دردسر‌هاي بعدي و زحمت دوباره نشود. براي مثال به پرسش‌هاي زير پاسخ دهيد:

 

 

 

1- محل زندگيتان گنجايش چه وسايلي را دارد؟ اگر مستأجر هستيد آيا به فكر راحتي حمل‌ونقل وسايل خود هم هستيد؟

 

2- فرزند شما در چه فصلي متولد مي‌شود، نيازهاي مرتبط با فصل و سن او چيست‌؟

 

3- حداكثر توانايي مالي شما چه ميزان است‌؟ نيازها را با قدرت خريدتان هماهنگ كنيد تا نيمه‌كاره رها نشود.

 

4- جنسيت فرزندتان چيست‌؟ برخي نيازها با جنسيت رابطه دارد و اين آگاهي از اسراف جلوگيري مي‌كند.

 

 

بعد از تعيين شرايطتان مي‌توانيد براي خريد اقدام كنيد. نكات اين ليست خريد با هدف كمك به خريدي كاربردي و كافي است. به همراه داشتن يك دفترچه يادداشت براي ثبت آنچه خريده‌ايد و آنچه نياز داريد مي‌تواند به خريد مفيد و بدون تكرار كمك كند.

 

 

 

سرويس كالسكه ولوازم گردش وسفر کودک

 

 

 


 

 

 

 سعی کنید بای کودکتان وسایلی را بخرید که لازم دارید ویدانید که استفاده می شوند.در خرید افراط نکنید مثلا:

 

گاهي افراد براي نوزاد خود صندلي ماشين مي‌خرند درحالي‌كه ماشين ندارند و يا نمي‌توانند بخشي از ماشين را فعلا به اين دليل محدود كنند.

 

خريد كالسكه انجام مي‌شود درحالي‌كه وضعيت جسمي مادر اجازه بلند كردن و بستن كالسكه‌هاي سنگين را به او نمي‌دهد.یا مکان وموقعیت حمل کودک با کالسکه برای این خانواده قابل توجه نیست یا امکانش نیست.

 

 

برای خريد اين سرويس براي كودك هستيد به اين نكات توجه كنيد

 

لیست انواع وسایل مورد نیاز به این صورت است:کریر، کالسکه ، روروئک، هم آغوشی ، صندلی غذا، ساک لوازم وکوله ، صندلی ماشین کودک

 

توان خريد خود را براي تهيه اين اقلام كه قيمت‌هاي بسيار متفاوتي دارند مشخص كنيد. امروز مارك‌هاي ايراني با كيفيت قابل‌قبول نيز در بازار وجود دارد كه مي‌تواند نياز شما را با هزينه خيلي كمتري برآورده كند.

 

 

در اغلب اين سرويس‌ها وسيله حمل‌ونقلي به نام كرير به چشم مي‌خورد. بهتر است بدانيد اين وسيله اغلب تا حدود 6ماهگي گنجايش نگهداري از كودك را دارد. براي اين مدت كوتاه شايد قرض گرفتن اين وسيله از يك دوست و آشنا كه حالا براي او بدون استفاده است منطقي‌تر باشد. روكش جديد شما و يك آويز زيبا مي‌تواند ساك حمل كودك دوست‌تان را تزئين و براي استفاده كودك شما آماده كند.

 

 

قبل از خريد، آشنايان مي‌توانند منبع تحقيق خوبي براي چگونگي خريد اين سرويس باشند.

 

 

در فروشگاه سعي كنيد يك‌بار به تنهايي كالسكه را جمع و حمل كنيد تا از توانايي خود براي تكرار اين كار با خبر شويد.

 

 

انتخاب رنگي مناسب براي اين سرويس كه نياز به شست‌وشوي دائم نداشته باشد يا كاور پلاستيكي براي تميز نگه‌داشتن آن نيز پيشنهاد مي‌شود. رنگ‌هايي كه جنسيت ندارد در اين خريد‌ها به استفاده از آن در آينده كمك مي‌كند.

 

اگر تصميم به خريد روروئك داريد به‌احتمال خطر آفريني اين وسيله كه البته براي مدت كوتاهي استفاده مي‌شود دقت كنيد. امانت‌گرفتن اين وسيله فضا گير و خطرآفرين شايد براي امتحان چند روزه كودك شما راه بهتري باشد.

 

اگر قصد خريد آغوشي براي نوزادتان را داريد،نوعي از آن‌كه امكان خوابيدن كودك در آن وجود دارد و محافظ گردن هم در آن تعبيه شده پيشنهاد بهتري است.

 

 

لوازم بهداشتي

 

 


 

 

 

ليست وسايل بهداشتي سيسموني هر سال تغيير مي‌كند. اغلب معروف‌ترين آنها عبارت است از: شيردوش، شيشه شير، پستانك نوزادي كه البته از معمولي تا مدل‌هاي ارتودنسي‌دار موجود است، كرم‌هاي بهداشتي، دماسنج، ناخن‌گير، دندان‌گير، پوشك، دستمال مرطوب، پودر بچه ووان حمام کودکانه و...

 

در خريد وسايل بهداشتي به آن دسته از محصولات كه تاريخ مصرف دارد دقت كنيد و با خريد زياد ازحد، موجب هدر رفت ‌آن نشويد.

 

  

 

استفاده از ماشين لباسشويي كودك چند سالي است كه مرسوم شده است. قيمت اين وسيله از حدود 300هزار تومان شروع و با توجه به شركت سازنده آن و توانايي‌هايش تغيير مي‌كند. اين وسيله به‌دليل امكان شست‌وشو با حجم كم لباس‌ها و درصورت استفاده از پارچه به جاي پوشك براي تعويض كودكان پيشنهاد خوبي است‌ اما اگر شما قرار است براي كودك‌تان از پوشك استفاده كنيد به هيچ وجه اين وسيله ‌ را تهيه نكنيد. كافي است لباس‌هاي نوزادتان را به‌طور مستقل و جداگانه از لباس‌هاي خودتان با همان ماشين لباسشويي هميشگي خودتان بشوييد.

 

 

 

لوازم غذا خوری کودک:

 

 


 

 

 

کودک شما نیاز به لوازم غذا خوری جداگانه دارد .غذای شما با کودکتان فرق دارد پس باید سرویس غذا خوری مخصوص به خود دارد.برای طبخ غذای کودکتان می توانید ازدستگاه های برقی غذا درست کن موجود در بازار استفاده کنیدویا از قابلمه های زیبا که ست سرویس غذا خوری آنها است استفاده کنید. دربازار سرویس های غذاخوری کودکان در طرح های مختلف وجود دارد که برای دختران وپسران با رنگ ومدل ها وشخصیت های کارتونی مختلف است.

 سرویس غذاخوری کودک شامل قاشق ، چنگال ، قابلمه ، لیوان ،شیر گرم کن برقی ، غذادرست کن برقی ، قابلمه کوچک ،وفلاسک است

 

 

 

اسباب بازي

 

  

 

فروشگاه‌هاي اسباب بازي با تنوع جنس‌ها و رنگ‌ها و شخصيت‌هاي كارتوني و... خريدار سيسموني را به ولع خريد بيشتر تشويق مي‌كند اما خريد اسباب بازي، خريد ابزار شادي و رشد هوشي و مهارتي كودكان است؛ پس خريد آن با تمام خريد‌هاي سيسموني فرق مي‌كند.

 

 

يك اسباب بازي خوب بهتر است با توجه به رده سني خاص كودك تعيين شود و پس از خريد هم در آن بازه سني در اختيار كودك قرار گيرد.

 

 

اسباب بازي‌هايي كه رنگ‌هاي شاد و جنس مقاوم داشته باشند را ترجيح دهيد. در 4‌ماه اول دوره نوزادي بهتر است از وسايل بازي درشت‌تر استفاده كنيد تا خطرآفرين نشود.

 

 

اسباب بازي‌هاي موزيكال براي كودكان نوپا جذاب‌تراست سعی کنید اسباب بازی های را انتخاب کنید که به کودک آسیب نزند. به طورمثال کودکان نوپا علاقه زیادی به خوردن دارند وهرچیزی را که بتوانند دست بگیرند به طرف دهانشان میبرند وبا داها خود با آن بازی می کننده پس اسباب بازی های کوچک که احتمال اینکه بچه آن ها را ببلعد ویا تیز باشد که به بچه آسیب بزند استفاده نکنید بهتر است والدين بستر بازي بدون خطر و سالم با وسايل بازي را هم براي كودكان تدارك ببينيد

 

یکی از اسباب بازی های مناسب استفاده از آویز هایی است که در رنگ های زیبا هستنند وتولید صدا می کنند. که کودک با دست زدن به آن ها سرگرم بشود عروسک ها نیز بی خطر و زیبا هستند.

یکی دیگر از لوازم بازی بی خطر کودکان تاب است وکودکان علاقه شدیدی به تاب بازی دارند و بسیار برای آن ها سرگرم کننده است.

 

 

پيشنهاد مي‌شود اگر خانواده، اسباب‌بازي‌هاي متعددي را براي فرزند شما تهيه كرده‌اند يا كادو گرفته‌ايد، پس از تولد كودك به مرور آنچه در سال‌هاي بعد براي كودك مفيد است را جمع‌آوري و تا آن زمان در انباري و دور از چشم كودك نگهداري كنيد تا براي كودك شما عادي و بي‌معني نشود.

 

 

خريد كتاب را فراموش نكنيد. بعضي از خوبي‌ها، خوبي‌هاي ديگر را هم به‌دنبال خود مي‌آورند و انس كودك با كتاب يكي از عادت‌هاي خوب تربيتي براي فرزندان است. يك قفسه كوچك از كتاب‌هاي داستان، زمينه عادت و انس به كتابخواني را نيز به بچه‌ها منتقل مي‌كند.

 

 

كتاب‌هايي كه تهيه مي‌كنيد، بهتر است از تصاوير درشت و جذاب بهره‌مند و داراي موضوعات متنوع باشد وشخصیت های کارتونی جذاب دارند ورنگ آمیزی زیبایی دارند.

 

 

 

لباس

 

  

 

يكي از موقعيت‌هايي كه در آن اسراف زيادي ممكن است اتفاق بيفتد خريد لباس است. به‌عنوان مثال كودك شما در هر ماهي كه از تولدش مي‌گذرد حداكثربه اندازه 3دست لباس نياز دارد. خريد بيش از اندازه فقط مي‌تواند به شما ضرر بزند . پيشنهاد ما اين است كه هر‌ ماه به اندازه نياز همان‌ ماه او لباس تهيه كنيد. با اين كار به تنوع مورد نظر خود هم مي‌رسيد.

 

 

به‌خاطر داشته باشيد كه در دوران بارداري براي تهيه سيسموني فقط براي همان فصلي كه كودك شما متولد مي‌شود خريد كنيد چون ممكن است ناگهان چندماه بعد با انبوهي از لباس‌ها مواجه شويد كه اندازه كودك شما نيست، درحالي‌كه پول زيادي بابت آنها داده‌ايد.

بسته‌هاي سرويس‌هاي لباس نوزادي نيز گاهي شامل لباس‌هايي مي‌شود كه مورد نياز نيست يا سايز مناسبي ندارد؛ اگر بتوانيد خودتان از لباس‌هاي غيرسرويسي انتخاب كنيد خريد مفيدتري داريد.

 

 

در خريد تعداد لباس نيز عجله نداشته باشيد چراكه اگر خريد سال‌هاي بعد را امروز انجام دهيد ممكن است خريد شما با سليقه فرزندتان جور نباشد يا رنگ لباس‌ها مناسب ظاهر او نباشد.

 

 

توجه به نوع پارچه، راحتي لباس و پرهيز از لباس‌هاي چسبان را در حفظ سلامتي فرزندتان درنظر داشته باشيد. هر جنس گراني، لزوما جنس خوبي نيست. وسواس انتخاب را از اسم و نوع مارك، به سمت جنس پارچه و دوخت تغيير بدهيد.

 

 

تهيه لباس‌هايي كه هنر دست مادربزرگ يا مادر باشد نه‌تنها به اقتصاد خانواده كمك مي‌كند بلكه در تمام فرهنگ‌ها نشان‌دهنده هنر و ميزان بيشتر توجه و ذوق براي استقبال از نوزاد است؛ هنر پول خرج كردن را به هنر دست خودتان ترجيح ندهيد.

 

 

سرويس تخت و كمد

 

يكي از بخش‌هاي گران قيمت سيسموني را سرويس چوب تشكيل مي‌دهد. براي تعيين هزينه اين خريد بايد بدانيد چه وسايلي لازم داريد. تنوع اين خريد مي‌تواند از يك گهواره كوچك شروع شود و تا تخت‌هاي 2منظوره با چندين كمد همراه و... ادامه داشته باشد.

 

 

درخرید سرویس چوب دقت کنید :

 

 


 

 

 

 سرويس چوب يك وسيله جاگير است، براي آن به خوبي برنامه‌ريزي كنيد تا فضاي اتاق كودك يا اتاق مشترك والدين و كودك به نحو دردسرسازي محدود نشود.

 

 

 كودك براي حدود 2سال نزد مادر مي‌خوابد و اين يعني تخت غيرقابل حمل‌ونقل نمي‌تواند تا چند سال و تا زمان خواب مستقل كودك، كاربرد داشته باشد. در اين شرايط يك گهواره يا تخت كوچك براي زمان تولد نوزاد كافي است.

 

 

چوب مورد استفاده در سرويس خواب كودك بهتر است مقاوم و ضد‌خش باشد.

 

 

‌ در برخي از سرويس‌هاي چوب، چيزهاي عجيبي مثل ميز آرايش وجود دارد آيا از قبل، به نياز و هدف چنين وسيله‌اي دقت كرده‌ايد!

 

 

 

با سیسمونی کار کنیم ؟

 

بالاخره كودك شما بزرگ مي‌شود و شما با هر معياري كه براي او سيسموني تهيه كرده باشيد حالا با انبوهي از وسايل نوزاد مواجه هستيد كه ديگر به آنها نيازي نداريد. شما براي اين وسايل چه فكري كرده‌ايد؟

 

راه اول:

كودك شما از حدود 3 سالگي بهانه جديدي مي‌گيرد كه اين بهانه از نوع خواستن اسباب‌بازي و عروسك نيست. او يك همبازي دائمي از شما مي‌خواهد. بهترين كار براي شما اين است كه وسايل سيسموني كودك اول را كه به خوبي نگه‌داشته‌ايد براي برآورده كردن آرزوي همان بچه كه داشتن يك خواهر يا برادر است، استفاده كنيد.

 

راه دوم:

شايد حالا كه چند سال از خريد سيسموني شما گذشته است كم‌كم به فكرتان رسيده كه «اين وسايل ديگه تكراري شده» و... . اگر اين فكرها باعث شده است كه بخواهيد به فكر خرج مجدد و تهيه وسايل جديد باشيد، بهتر است بدانيد كه راه‌حل ديگر، ايجاد تغيير در همان خريد‌هاي قبلي است.

 

 

يك نجار باسليقه به راحتي و با هزينه بسيار كمتر از خريد جديد مي‌تواند تغييراتي در شكل ظاهري وسايل چوبي‌تان، رنگ سرويس چوب و حتي اضافه كردن فضا و نوع استفاده از آنها بدهد. راه‌حل ديگر تغيير كاربري، هنرنمايي اعضاي خانواده و استفاده از وسايل هنري است. براي مثال استفاده از برچسب‌هاي كودكانه كه در طرح‌هاي فوق‌العاده زيبا و متنوع وجود دارد يا پارچه‌هاي نمدي كه در پارچه‌فروشي‌هاي هنري موجود است، پيشنهاد خوبي است.

 

 

 

 

راه سوم:

وسايلي كه شما امروز ديگر به آن نياز نداريد يا از آن خسته شده‌ايد و اسم‌اش را گذاشته‌ايد وسيله اضافه، مي‌تواند دغدغه خريد و استقبال يك خانواده از نوزادشان باشد. اگر به جمع دوستان و فاميل و حتي همسايگانتان نگاه دقيق‌تري داشته باشيد به اين پيشنهاد بهتر مي‌توانيد فكر كنيد. زيباتر آن است كه خود شما پيشنهاد‌دهنده استفاده آنها از اين وسايل باشيد.

 

 

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها