matlabak.ir

کد خبر: ۵۴۲
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۱ - 30 September 2016
وقتی با ماشین چمن زنی به سراغ چمن ها می روید و کوتاهشان می کنید، ترکیبی از بوهای متانول، استالدئید و استون بببببب می رسد که برای خیلی ها بویی خوشایند است.

 

وقتی با ماشین چمن زنی به سراغ چمن ها می روید و کوتاهشان می کنید، ترکیبی از بوهای متانول، استالدئید و استون بببببب  می رسد که برای خیلی ها بویی خوشایند است.

 

 

این مواد در برگ های سبز چمن که خرد و بریده شوند وجود دارند و چون فرار هستند به راحتی بویشان در هوا منتشر می شود. احتمالا تنها دلیلی که خهیلی ها این بو را دوست دارند این است که از نظر ذهنی میان بوی چمن و خاطرات خوب تفریح و تعطیلات و استراحت روی چمن های تازه و خنک ارتباط برقرار کرده اند.

 

اما چرا باید چمن زده شده از خود چنین بویی بیفشاند؟ زیست شناسان معتقدند این مواد بی دلیل ترشح نمی شوند. در حقیقت پاسخ چمن به بریده شدن و آسیب دیدن پراکندن چنین بوهایی است.

 

شاید چنین بوهایی مانع چیده شدن بیش از حد چمن توسط گیاهخوارها بشوند. بعضی گیاهان دیگر مثل تنباکو وقتی مورد حمله حشرات گیاهخوار قرار می گیرند مواد معطری می افشانند که باعث جذب شکارچیان طبیعی حشرات گیاهخوار می شود.

 

این شکارچی ها که نوعی سن گوشتخوار هستند با استشمام این بو به سراغ لارو پروانه هایی می آیند که روی تنباکو مشغول چریدن هستند.

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها