matlabak.ir

کد خبر: ۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۲ - 10 November 2016
پیاز به علت لایه لایه بودن طبیعی بعد از پخته شدن برای پر کردن مواد مختلف به درون آن مناسب است. یک غذای اصلی و مهم در آشپزی هندی است. برای غلیظ کردن کاری و شیره گوشت استفاده می‌شود...

 

16 راه برای خرد کردن پیاز بدون اشک ریختن

 

 

 


 

 

 

شما چگونه پیاز خرد می کنید؟ جوابش ساده و عمومی بوده و راههای مختلفی وجود دارد.معمولاً پیاز را خرد کرده و در غذاهای دلچسب و گرم متفاوتی استفاده می‌کنند، و ممکن است به عنوان اجزاء اصلی غذاهایی مثل سوپ پیاز فرانسوی و یا چتنی پیاز مورد استفاده قرار گیرد. ان را می‌توان به اشکال مختلف مورد استفاده قرار داد: پخت، جوشاند، با آتش ملایم پخت، کباب کرد، سرخ کرد، در روغن پخت، برشته کرد، تفت داد، یا به صورت خام در سالاد ریخت. پیاز به علت لایه لایه بودن طبیعی بعد از پخته شدن برای پر کردن مواد مختلف به درون آن مناسب است. یک غذای اصلی و مهم در آشپزی هندی است. برای غلیظ کردن کاری و شیره گوشت استفاده می‌شود. ترشی ان به عنوان خوراکی خورده می‌شود. این‌ها معمولاً بخشی از غذاها در میخانه‌ها و فروشگاه‌های ماهی و چیپس در سراسر بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع هستند که معمولاً در بریتانیا با پنیر و یا آبجو سرو می‌شوند. در آمریکای شمالی پیاز را خرد کرده و خوب سرخ می‌کنند که با نام پیاز حلقه‌ای سرو می‌شود.

 

 

 

 

۱. از چاقوی بسیار تیز هنگام خرد کردن استفاده کنید.

 

آنزیمها هنگام خرد شدن آزاد میشوند و بهتر است از یک چاقوی تیز تا از چاقوی معمولی استفاده کرده تا باعث له شدن پیاز نشود؛ در این حالت آنزیم کمتری نیز تولید میشود. ضمن اینکه با استفاده از چاقوی تیز کارتان سریعتر انجام میشود.

 

 

 

۲. قبل از خرد کردن، پیاز را به مدت ۱۰ ۱۵ دقیقه در فریزر قرار دهید

 

این عمل باعث کاهش آزاد شدن آنزیم اسید در هوا شده و البته هیچ تأثیری بر طعم و بوی آن ندارد. برای این کار میتوان از یخچال معمولی نیز استفاده کرد، اما یادتان باشد پیاز را نزدیک سیب یا سیبزمینی (به مدت طولانی) قرار ندهید؛ (حداکثر ۲۰ دقیقه) زیرا باعث ایجاد رایحه بدی در یخچال میشود.

 

 


 

 

 

۳. پیاز را در آب خرد کنید.

 

این روش مؤثر اما کمی مشکل، چرا که تکههای پیاز در آب پخش میشوند مگر اینکه آنها را بهطور دقیق کنار هم قرار داده و خرد کنید.

 

پیشنهاد دیگری برخی افراد توصیه میکنند، خرد کردن زیر شیر آب انجام دهید اما ممکن است باعث از هم پاشیدن تکههای پیاز شود. (جدای از هم پاشیدن پیاز، آب زیادی هم به هدر میرود)

 

 


 

 

 

۴. پیاز را نزدیک بخار خرد کنید.

 

خرد کردن کنار بخار آب کتری یا قابلمه نیز ترفند جالبی است. بخار آب، گاز خارج شده از پیاز را جذب میکند.

 

 


 

 

 

۵. از راه دهان تنفس کنید و زبان خود را کمی بیرون نگه دارید.

 

زبان شما مرطوب است و این کار باعث حرکت گاز از روی زبانتان میشود. این عمل مجرای اشکی را می بندد و در نتیجه اشکی بیرون نمیآید. از بینی تنفس کنید، عصب بویایی شما تحریک شده و بلافاصله اشک جاری میشود.

 

 


 

 

 

۶. پیاز را در آب غوطهور سازید.

 

ماهیت آنزیم پیاز در آب تغییر میکند. البته یادتان باشد که با این کار باعث از دست دادن مقدار اندکی از تندی پیاز و لغزنده شدن از حد نرمال میشود. اگر با پیازی که کمی نرم شده مشکلی ندارید، این روش را امتحان کنید.

 

 

 

۷. پیاز با نوک چاقو برش ندهید.

 

از آنجا که ساختار داخلی پیاز به صورت حلقهای است، استفاده از بدنه چاقو (بهجای نوک آن) از پاشیده شدن آب پیاز به چشم جلوگیری میکند. البته این را نیز در نظر داشته باشید که هر جریان هوا در اطراف شما میتواند گاز پیاز را به سمتتان هدایت کند، بنابراین حواستان به جهت وزش باد نیز باشد. از پنکه استفاده کنید و آن را در زاویه مناسب قرار دهید.

 

 

 

۸. هنگام خرد کردن پیاز سوت بزنید!

 

سوت زدن باعث ایجاد جریان هوا در مقابل صورت شما میشود. با اینکار باز هم از رسیدن گاز پیاز به چشم خود جلوگیری کرده و هر تعداد که میخواهید پیاز خرد کنید.

 

 

 

۹. یک تکه نان در دهان خود قرار دهید.

 

افراد زیادی میگویند، عمل جوییدن(بهخصوص یک تکه نان) هنگام خرد کردن پیاز کمک بسیاری به جلوگیری از اشک ریختن میکند. نان را به آرامی بجوید. یا قسمت کوچکی از نان را از دهان خود بیرون نگه دارید؛ این کار باعث ایجاد بزاق شده که البته شاید باب طبع شما نباشد، اما دیگر از اشک خبری نیست. بسیاری نیز گفتهاند جویدن آدامس هم مؤثر است اما شاید عملی نباشد؛ امتحانش ضرری ندارد.

 

 

 

۱۰. از عینکهای کیپ و یا ماسک استفاده کنید.

 

اگر عینک شنا یا آزمایشگاهی اندازه صورت خود دارید، استفاده از آنها یکی از بهترین راههای پیشنهادی برای خرد کردن پیاز است چرا که آنزیمها راهی برای نزدیک شدن به چشم شما ندارند. اگر عینکتان مناسب صورت شما نباشد تا پایان کار اشک میریزید.

 

اگر این عینکها را آنلاین خریداری میکنید بسیار دقت کنید، زیرا شانس مناسب بودن این عینکها با صورت شما همیشه صد در صد نیست. اگر هم عینکی هستید، بهتر است از روشهای دیگر استفاده کنید.

 

 


 

 

 

 

۱۱. خرد کردن پیاز را کنار هود قوی، هواکش و یا کنار پنجره انجام دهید.

 

دلیل این کار دور کردن گاز پیاز از چشمان شماست. خرد کردن پیاز را بروی اجاق گاز و زیر هود یا هواکش قوی، کنار پنجره و یا در بیرون از فضای بسته انجام دهید. از هوای آزاد هم لذت خواهید برد.

 

 

 

۱۲. از لنز استفاده کنید.

 

با این کار مانعی بین چشم و گازهای آزاد شده قرار میدهد و بهراحتی میتوانید به کار خود ادامه دهید. اگر بین استفاده از عینک و لنز مردد هستید، حتماً لنز را انتخاب کنید.

 

 

 

 

۱۳. از محلولهای اسیدی استفاده کنید.

 

محلولهای نمکی و اسیدی میتوانند ماهیت آنزیمها را تغییر دهند. به این دو روش ساده برای ساخت این نوع محلولهای توجه کنید:

 

روش اول: مقداری سرکه را روی تخته برش خود بریزید. اسید موجود در سرکه آنزیم را تا حدودی غیرفعال میکند.

 

 

روش دوم: .پیاز را در آبنمک خیسانده و سپس خرد کنید.

 

فراموش نکنید که این کار نیز طعم پیاز را تا حدی تغییر میدهد.

 

 

 

 

14. استفاده از خرد کن برقی

 

این روش باعث می شود که افراد با پیاز تماس مستقیم نداشته و گازهایی متصاعد شده مستقیم با چشم برخورد نداشته باشد.

 

اگر میخواهید درهنگام خرد کردن پیاز اشک نریزیداین 5نکته را رعایت کنید

 

 


 

 

 

15.  روشن کردن شمع

در این روش شمع، گازهای متصاعد شده را از بین می برد.

.

 

 

16.  چیدن ریشه انتهایی

داشتن چاقویی تیز و مهارت بالا برای چیدن ریشه، در این روش بسیار حائز اهمیت است در غیر این صورت آسیبی بیش از اشک ریختن به خود وارد خواهید کرد.

 

مطلبک

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها