matlabak.ir

کد خبر: ۷۴۵۲
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷ - 21 May 2017
رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت به مردم توصيه کرد براي جلوگيري از ابتلا به تب کريمه کنگو، گوشتي را تهيه کنند که مهر سازمان دامپزشکي را داشته باشد.

عاقبت خريدن گوشت‌ بدون مهر دامپزشکي !!

 

 

 


 

 

رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت به مردم توصيه کرد براي جلوگيري از ابتلا به تب کريمه کنگو، گوشتي را تهيه کنند که مهر سازمان دامپزشکي را داشته باشد.

 

در شش ماهه اول سال نگراني از ابتلا به برخي بيماري‌هاي ويروسي از راه آب و غذا افزايش مي‌يابد. يکي از اين بيماري‌هاي ويروسي، تب کريمه کنگو است که توسط کنه ميان دام‌ها منتشر مي‌شود. دام و کنه نيز مقصد اين ويروس هستند. انسان درصورت ذبح دام، دستکاري و گزش کنه يا تماس با دامي که ويروس در بدن آن وجود دارد، به اين بيماري مبتلا مي‌شود. به همين دليل سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مسئول در اين بازه زماني به مردم هشدار مي‌دهند براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري ويروسي مواردي بهداشتي را رعايت کنند.

 

دکتر محمد مهدي گويا، رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت در اين خصوص مي‌گويد: تب کريمه کنگو يکي از مهم‌ترين بيماري‌هاي ويروسي است که از حيوان به انسان منتقل مي‌شود. اين بيماري خطرناک است و فرد مبتلا به آن تا ۳۰ درصد موارد جان خود را از دست مي‌دهد حتي اگر درمان شود. يکي از راه‌هاي انتقال آن نيز از طريق گزش کنه‌اي است که روي بدن حيوان آلوده به خصوص دام‌هاي اهلي مانند گوسفند و بز وگاو زندگي مي‌کند. اين ويروس وارد بدن دام شده و بعد با گزش باعث ابتلاي فرد به بيماري مي‌شود.

 

بنابر اعلام مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت، اين بيماري که سال گذشته سه فوتي در کشور به جاي گذاشت در دام علايم خاصي ندارد و از ظاهر دام نمي‌توان متوجه وجود ويروس شد .شايع‌ترين راه انتقال آن نيز ذبح غيربهداشتي دام بويژه در مناطق روستايي است. به همين دليل دکتر گويا تاکيد مي‌کند که خريد گوشت از منابع نامطمئن مانند کنار خيابان، جاده و ... مردم را در معرض ابتلاي به تب کريمه کنگو قرار مي‌دهد. به همين دليل گوشت بايد مهر تاييد سازمان دامپزشکي را داشته باشد.

 

وي ادامه مي‌دهد: اين بيماري بيشتر يک بيماري شغلي است. کساني که به صورت مستقيم با دام سرو کار دارند، آن را ذبح مي‌کنند، قصاب‌ها و حتي زنان خانه‌دار نيز ممکن است به دنبال تماس با دام تازه ذبح شده يا گوشت آلوده، مبتلا به اين عفونت‌ شوند. همچنين کساني که در معرض خون و ترشحات بدني فرد بيمار قرار دارند نيز در معرض ابتلا هستند. در کشور ما هر سه راه انتقال اين بيماري تا به حال مشاهده شده است. اين بيماري معمولا در فصل بهار و تابستان شايع است، اما در تمام فصول سال ممکن است مشاهده شود. تب کريمه کنگو واکسني براي پيشگيري ندارد و مهم‌ترين نکته براي اين کار رعايت نکات بهداشتي توسط کساني است که دام نگهداري مي‌کنند، در کشتارگاه‌ها و دامداري‌ها کار مي‌کنند و زنان خانه‌داري که گوشت خريداري مي‌کنند.

 

به گفته رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي غيرواگير وزارت بهداشت، اين بيماري قابل درمان است، ولي بايد زود تشخيص داده شود. داروي آن نيز در کشور موجود است و در اختيار تمام دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور قرار دارد. همچنين تشخيص اين بيماري ويروسي نيز در آزمايشگاهي مدرن صورت مي‌گيرد که فاصله بين ارسال نمونه و تشخيص آن کمتر از ۲۴ ساعت است.

 

کارشناسان توصيه مي‌کنند که روستاييان هنگام تماس با دام از کندن کنه‌هاي روي بدن دام خودداري کنند. همچنين لباس‌هاي خود را پس ازخروج از اصطبل و محل نگهداري دام‌ها تعويض کنند و دست و صورت خود را با آب وصابون بشويند؛ چراکه دام بيمار خطر انتقال بيماري‌هاي بسياري را دارد. بهتر است تا حد امکان افرادي که دامدار نيستند هنگام مراجعت به مناطق روستايي، تماسي با دام نداشته باشند. دامداران نيز وقتي با دام در تماس هستند از وسايل حفاظتي استفاده کنند و پس از پايان کارشان نيز لباس‌ها را تعويض کرده و دست وصورت خود را بشويند.

 

 

 

منبع : akharinkhabar.ir

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها