matlabak.ir

کد خبر: ۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹ - 13 November 2016
در هر مرحله ای از زندگی سعی کنید خودتان را ببخشید.در قدم اول شما باید در ابتدا معنی و مفهوم بخشش را به درستی برای خودتان تحلیل كنید. چون برداشت اشتباه از مفهوم «بخشیدن» ممكن است در ناخودآگاه شما موجب مقاومت در برابر بخشیدن دیگران بشود.

چرا و برای چه مواردی باید خود را ببخشیم؟

 

 

 

 


 

 

در هر مرحله ای از زندگی سعی کنید خودتان را ببخشید.در قدم اول شما باید در ابتدا معنی و مفهوم بخشش را به درستی برای خودتان تحلیل كنید. چون برداشت اشتباه از مفهوم «بخشیدن» ممكن است در ناخودآگاه شما موجب مقاومت در برابر بخشیدن دیگران بشود.

 

 

گاهی معنی بخشش اشتباه در ذهن ما جا میفتد؛ مثلا اینكه فكر كنید بخشش به نوعی وظیفه شماست و شما مجبورید به بخشیدن دیگران؛ اینكه بخشش را به معنی فراموش كردن بدانید  یا فكر كنید بخشش به معنی ضعیف بودن شما یا قبول بی اهمیت بودن مسئله بوده است و…

 

معانی  اشتباهی از بخشش است.بخشیدن كار راحتی نیست برای همین است كه امام سجاد(ع) وقتی مورد ظلم قرار می گیرند، دعا می كنند تا خدا به ایشان كمك كند تا بتوانند دیگران را ببخشند و در دعاهای مختلفی بیان می كنند: «مرا بر خیرخواهی از كسی كه با من بد كرده است،پیوستن به كسی كه از من بریده است و در چشم پوشی و گذشت از بدی ها توفیق ده».

 

 اهل بیت شبیه ترین مردم به خدا هستند و یكی از رازهای جذابیت شان همین بخشش است. ما هم در مراتبی، بعد از اهل بیت هرچقدر كه بخواهیم جذاب تر شویم و زندگی آرام تر و شادتری داشته باشیم،بهتر است شبیه خدا شویم.

 

شبیه خدا شدن سخت نیست. بچه ها بیشتر این صفت ها را دارند؛ زود می بخشند و زود خطا و بی مهری دیگران را فراموش می كنند.وقتی عذرخواهی دیگران را قبول می كنیم، وقتی بیشتر از تلافی كردن و آبرو بردن به فكر اصلاح كردن باشیم، تلاش كرده ایم بیشتر شبیه خدا باشیم.

 

برای بخشیدن بهتر است شناخت خودتان را تغییر دهید؛ مثلا تا معنی اتفاقی كه افتاده را برای خودتان ساده نكنید،نمی شود منتظر بخشش بود. تغییر احساس شما هم مهم است ؛ اگر به زبان بخواهید ببخشید اما احساستان را تغییر ندهید، آرامش واقعی بخشش برایتان اتفاق نمی افتد. پس ابتدا و به مرور زمان فرصت كنار گذاشتن احساس خشم، مظلوم واقع شدن و… را از خود بگیرید.باید سعی کنید روی زمان حال تمرکز کنید — نه اشتباهات گذشته تان — تا بتوانید آینده ای بهتر برای خودتان بسازید.

 

 

باید نقص هایتان را در آغوش بکشید و یاد بگیرید خودتان را همانطور که هستید بپذیرید.آدمها خیلی متفاوتند، از آدمهای درون گرا تا برون گرا، آدمهای هنری تا آدمهای بیزینسی. این تفاوت ها ایجاد سوءتفاهم و قضاوت کردن درمورد رفتارهایی از دیگران که مطابق با هنجارهای ما نیست را راحت تر می کند. همه این کار را می کنند، پس نگران نباشید.

 

 

موارد بخشش برای خود:

 

 

1 - بخاطر گذشته‌تان، خودتان را ببخشید

خیلی ساده است که اجازه دهید اشتباهات گذشته لحظه حالتان را نابود کند اما این سریع‌ترین راه به سمت افسردگی و ناراحتی است. خیلی مهم است که به خاطر داشته باشید که همه انسان‌ها اشتباه می‌کنند. مهم این است که از اشتباهاتتان درس بگیرید و خودتان را برای تجربیات آینده آماده کنید.

 

 

2 - بخاطر روابط شکست‌خورده‌تان، خودتان را ببخشید

مسائل احساسی مسائل ساده‌ای نیستند. اگر بخواهید به احساساتتان اجازه دهید، شما را عقب کشیده و فرصت‌های عشقی آینده را از شما می‌گیرند. باید سعی کنید روی زمان حال تمرکز کنید -- نه اشتباهات گذشته‌تان -- تا بتوانید آینده‌ای بهتر برای خودتان بسازید.

 

 

3 - بخاطر ضعف‌هایتان، خودتان را ببخشید

روز بدون شب نمی‌تواند وجود داشته باشد؛ همینطور روشنایی بدون تاریکی. درمورد ما هم همینطور است، بدون دانستن ضعف‌هایمان، نمی توانیم به نقاط قوتمان پی ببریم. باید نقص‌هایتان را در آغوش بکشید و یاد بگیرید خودتان را همانطور که هستید بپذیرید.

 

 

4 - بخاطر اشتباهات جزئی‌تان، خودتان را ببخشید

در خیابان با کسی برخورد کردید؟ بند کفشتان زیر پایتان گیر کرد؟ هیچ اشکالی ندارد! اتفاق‌هایی بدتر از این هم ممکن است بیفتد پس سعی کنید به این اتفاق‌ها از دید طنز نگاه کنید.

 

 

5 - بخاطر آدم‌هایی که قضاوتشان کردید، خودتان را ببخشید

آدمها خیلی متفاوتند، از آدمهای درون‌گرا تا برون‌گرا، آدمهای هنری تا آدمهای بیزنسی. این تفاوت‌ها ایجاد سوءتفاهم و قضاوت کردن درمورد رفتارهایی از دیگران که مطابق با هنجارهای ما نیست را راحت‌تر می‌کند. همه این کار را می‌کنند، پس نگران نباشید.

 

 

6 - بخاطر امیدها و آرزوهای نابود‌شده‌تان، خودتان را ببخشید

اگر تابحال اینکار را نکردید، همیشه زمان‌هایی برای سرمایه‌گذاری کردن در آرزوهایتان را دارید.  پشیمانی‌ها و افسوس‌هایتان درمورد چیزهایی که دوست داشتید داشته باشید را فراموش کنید و اولین قدم‌ها برای رسیدن به هدفتان را بردارید. این قدم‌ها هرچقدر هم که کوچک باشند مهم نیست، همین که کمی تلاش کنید، امیدها و آرزوهایتان هیچوقت نخواهند مرد.

 

 

7 - بخاطر انتقاداتی که از خودتان کردید، خودتان را ببخشید

گاهی اوقات ما بدترین منتقد خودمان می‌شویم اما نترسید، همه ما اینطور هستیم. به جای اینکه فکرتان را صرف این مسئله کنید، سعی کنید زمزمه‌های منفی با خودتان را بشناسید و به محض اینکه به ذهنتان آمدند آن را متوقف کنید.

 

 

8 - بخاطر پل‌هایی که پشت سر خراب کرده‌اید، خودتان را ببخشید

وقتی آدم‌ها تغییر می‌کنند، روابط هم تغییر می‌کنند. گاهی‌اوقات خراب کردن پل‌ها پشت سر برای سلامت فکری‌تان مفید است. اما اگر اینطور هم نباشند، همیشه راهی برای درست کردن روابط برهم‌خورده وجود دارد.

 

 

9 - بخاطر کاستی‌هایتان در محل‌کار، خودتان را ببخشید

همه نمی‌توانند در همه کار عالی باشند. این چیزی است که نه تنها در زندگی خصوصی‌تان بلکه در کارتان هم به خاطر داشته باشید. به جای اینکه روی چیزهایی که در آن خوب نیستید تمرکز کنید، توجهتان را به نقاط قوت خود در کار معطوف کنید.

 

 

10 - بخاطر زمان‌هایی که خودخواهی کردید، خودتان را ببخشید

همه آدمها نیاز دارند که زمان‌هایی خودخواه باشند، چه در دنبال کردن آرزوهایتان باشد، چه در پیشرفت شخصی و چه در تغییرات کاری. این چیزی نیست که بخواهید بخاطر آن خجالت بکشید.

 

 

11 - بخاطر وقت‌هایی که تنبلی کردید، خودتان را ببخشید

همه نمی‌توانند همیشه فعال باشند. اگر زمان‌هایی بوده که دوست داشته‌اید فقط استراحت کنید و دست به هیچ کاری نزنید، نیازی نیست بخاطر آن احساس گناه کنید.

 

 

 

منبع: مطلبک

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها