matlabak.ir

کد خبر: ۸۳۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸ - 13 June 2017
کم اشتهایی کودکان به یک معضل اساسی برای مادر تبدیل شده ... از تغذيه اجباري كودك بپرهيزند و كودك را هنگام غذا خوردن آزاد بگذارند

توصیه هایی برای غذا نخوردن کودکان !!

 

 

 


 

 

غدا نخوردن و بد غذایی کودکان یکی از نگرانی های بسیار مهم مادران است . ما در این مقاله توصیه هایی برای حل این مشکل فراهم کرده ایم و در صورتی که بعد از اجرای تمام این توصیه ها نتیجه ای حاصل نشد او را نزد کارشناس تغذیه و یا متخصص کودک ببرید و پس از بررسی های لازم و رد  احتمالات جسمانی کودک ، در صورت نیاز ، نزد روانشناس هم ببرید.

 

 

غذا دادن اجباری به كودك، موجب كندی جریان ترشح معده كودك و مانع از هضم غذای وی می شود. یکی از دلایل نخوردن غذا در کودکان ، خوردن تنقلات است بهتر است تا جایی که ممکن است از خرید و نگهداری اینگونه تنقلات خودداری کنید. در واقع بهترین الگو برای کودکان پدر و مادر ، خواهر یا بردار هستند.

 

 

 فعالیت زیاد و خستگی، فعالیت كم و در نتیجه كمتر گرسنه شدن، نخوابیدن، كم بودن فاصله میان وعده ها با غذاهای اصلی و اظهار نظر مبنی بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگترها از علل امتناع از غذا خوردن در كودكان است. وقتی بچه ها در حال بازی هستند و فرزندتان در حال بازی با دوستانش است از انها بخواهید که برای صرف غذا بیایند . بچه ها از هم تقلید می کنند و این باعث می شود به غذا خوردن تشویق شود.

 

 

كودك از توجه والدین لذت می برد و می آموزد كه امتناع از خوردن، یكی از راه های جلب توجه آنان است غذا نخوردن كودك ممكن است وسیله ای باشد كه كودك می خواهد وابستگی و استقلالش را نشان دهد.

 

 

می توانید از کودکتان در حین غذا خورن فیلم بگیرید و با گفت جملات محبت آمیز وی را به خوردن غذا تشویق کنید و در نهایت این فیلم را برای فرزندتان بگذارید تا او به غذا خوردن تشویق شود. كودك معمولا غذای به خصوصی را برای مدتی دوست دارد و بعد ممكن است به غذای دیگری علاقه نشان دهد در این مورد، والدین با تغییراتی از قبیل تغییر در درجه حرارت و یا نوع پخت، شكل غذا و تعریف و تمجید از غذا می توانند آن را مورد پسند و دلخواه كودك كنند

 

 

 اگر كودك باز هم از خوردن غذا امتناع كرد، والدین باید صبور باشند و كودك را به اجبار وادار به خوردن نكنند و پس از تمام شدن غذا بشقاب او نیز با سایر بشقاب ها برداشته شود بدین ترتیب هم كودك یاد می گیرد كه زمان صرف غذا نامحدود نیست و هم باعث می شود در وعده غذایی بعد، به اندازه كافی گرسنه باشد و غذا بخورد.

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها