matlabak.ir

کد خبر: ۸۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۵ - 04 July 2017
درمان فوری یبوست کودکان/ غذاهای ملین برای کودکان/ راههای جلوگیری از یبوست. یبوست، مشکلی آزاردهنده است که کودکان و حتی شیرخواران را هم درگیر می‌کند.

درمان فوری یبوست کودکان تنها با این راهکارها !!

 

 


 

یبوست  ممکن است برای هر کودکی و در هر زمانی مشکل ساز شود خصوصا به هنگام معرفی غذای جدید ، یا تغییر رژیم غذایی ابتلا به یبوست شایع است اما می توانید با اقدامات ساده ی زیر آن را درمان کرد. با ما همراه باشید.

 

علایم یبوست کودکان :

- دردهای شکم

- بی قراری و بی اشتهایی کودک

- کمتر از سه بار در هفته اجابت مزاج داشته باشد

- دفن مدفوع برایش سخت باشد

- مدفوعش سفت و یا خشک باشد

 

درمان یبوست کودکان

* برای تسکین یبوست تغییر در رژیم غذای در بیشتر مواقع به بهبود یبوست کمک فراوانی میکند ، در کنار تغییر رژیم غذایی کودک افزایش تحرک نیز برای تسریع در روند بهبودی موثر است. بعلاوه والدین میتوانند با استفاده از 3 روش زیر به کودک در دفع آسانتر مدفوع کمک کنند :

 

1- ماساژ شکم: شکم کودک را به آرامی ماساژ دهید، دست خود را در جهت عقربه های ساعت روی شکم کودک بمالید. سپس انگشت خود را روی ناف کودک گذاشته و به صورت دایره ای حرکت دهید. دستهای خود را از مرکز به سمت اطراف شکم کودک بمالید.

 

2- پای دوچرخه : کودک را به پشت بخوابانید و کمی پاها را به سمت شکم خم کنید ، سپس به عقب بکشید مانند پای دوچرخه زدن. پای دوچرخه به دفع نفخ شکم نیز کمک میکند.

 

3- حمام آب گرم : برخی از متخصصان حمام آب گرم را برای کمک به دفع مدفوع توصی میکنند ، بخاطر داشته باشید که هنگام خشک کردن کودک شکم او را ماساژ دهید.

 

* سعی کنید غذاهایی که فیبر بیشتری دارند در رژیم روزانه کودک بگنجانید. مانند زردآلو، آلو، هلو، نخودفرنگی، اسفناج و بیشترسبزیجات. همچنین جو و جودوسر حاوی فیبر هستند. از غذاهایی که ایجاد یبوست میکنند مثل موز، برنج، سس سیب پرهیز کنید.

 

* آب میوه برای کودک مفید است ولی در دادن آب میوه به کودک افراط نکنید زیرا از نظر مواد غذایی نمیتواند جای شیر و غذا را بگیرد ولی جلوی اشتهای کودک را میگیرند.

 

* دور ناف کودک را با  روغن زیتون چرب نموده وماساژدهید. حبوبات را قبل ازمصرف حتما بخیسانید. مقداری انجیرخشک را در آب بخیسانید وصبح ناشتا به کودک بخورانید.

 

* مصرف آب و غذاهای آبکی کودکتان را افزایش دهید. در غذای کودک از روغن زیتون و کره همیشه استفاده نمایید. در ضمن صبح ناشتا میتوانید 1قاشق روغن کرچک به  کودک بخورانید.

 

 

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها