matlabak.ir

کد خبر: ۹۳۹۸
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸ - 21 July 2017
اینکه چرا امام زمان (عج ) در غیبت است بخاطر وجود برخی موانع که عامل بسیاری از آنها خود ما هستیم است که ما نمی توانیم با ایشان دیدارکنیم

 

دلیل ضرورت وجود امام زمان (عج) چیست؟آیا امام زمان(عج) در جزیره خضر زندگی می کند ؟

 


 

امام زمان (عج ) مانند خورشیدی است که پشت ابر پنهان است و باز هم مردم از اساس از نور آن بهره مند می شوند .

 

 

با سلام خدمت همه ی کاربران محترم :

 

ادله ضرورت امام زمان ( عج ) با ضرورت امام و حجت الهی کاملا متفاوت است .نکته ی مهمی که باید خاطر نشان کرد تا همه بدانند این است که : آنچه که ما در غیبت امام زمان ( عج ) داریم فقط و فقط عدم حضور ایشان است و این را همه می دانند و این موضوع دلیل بر عدم وجود امام زمان ( عج ) در میان امت نمی شود.

 

بنا براین این دو موضوع هیچ گونه منافاتی با هم ندارند یعنی بنا بر ادله ضرورت وجود امام زمان ( عج ) قائل به وجود امام در غیبت هستیم و آن را قبول داریم .و اینکه چرا امام زمان (عج ) در غیبت است بخاطر وجود برخی موانع که عامل بسیاری از آنها خود ما هستیم است که ما نمی توانیم با ایشان دیدارکنیم .

 

شاید عده ای فکر کنند که ضرورت وجود امام زمان باید اثبات شود که اگر هست پس چرا به امور امت رسیدگی نمی کند و مردم گمراه را هدایت نمی کند . پس چون غائب است و مردم نمی توانند به راحتی با ایشان ملاقات کنندپس اصلا مفید نخواهد بود یا وجودش هم مثل عدم حضورش است !

 

باید بگوئیم اینطور نیست ، اگر امام غائب است اما به طور کلی وجودش هست و در بین امت حضور دارد و این یکی از فواید وجود امام است .بسیاری از فواید هستند که وجود امام برای به تحقق رسیدن آنها ضروری است .مثل هدایت توسط بسیاری از بزرگان انجام می گیرد .

 

این عدم حضور امام در بین امت در سخن پیامبر است و تشبیه شده به خورشیدی كه پشت ابرها پنهان است. مردم خورشيد را نمي بينند و به طور كامل از نور آن برخوردار نيستند ، ولي اين گونه هم نيست كه از اساس از نور خورشيد بي بهره باشند.زیرا وقتي که خورشيد در آسمان و پشت ابر است باز روز است و با شب متفاوت است كه شب زمان نبود خورشيد است.

نور كم خورشيد پشت ابر زندگي را تداوم مي بخشد. اگر همين نور كم نبود، مانند شب همه جا را ظلمت و تاريكي و مرگ و نااميدي فرا مي گرفت.

 

آیا همین مثال برای وجود امام زمان ( عج ) کافی نیست ؟

 

شیعه در زمان غیبت امام نیز از ایشان بهره میبرند.

پيامبر فرمود : قسم به آن كسي كه مرا به نبوت برگزيد ، شيعيان به وجود و به نور ولايت او در زمان غيبت منتفع مي شوند و كسب نور مي كنند مانند انتفاع و بهره مندي از خورشيد ،هر چند زماني باشد كه ابرها آن را پوشانده باشند.

 

در این روایت نیز به دو موضوع ( وجود حجت الهي و نداشتن هیچ گونه منافاتی با غيبت حجت الهي ) اشاره شده است .

 

امام صادق (ع ) فرمود : هيچ برهه اي از زمان از زماني كه آدم خلق شد، زمين خالي از حجت الهي نبود . حال يا ظاهر و شناخته شده بود يا غائب و پوشيده و پنهان . نيز از حجت الهي خالي نخواهد ماند تا روز قيامت، چرا كه اگر حجت الهي بر روي زمين نباشد، خدا عبادت نمي شود .

 

سليمان ( راوي حديث ) پرسيد : پس مردم چگونه از حجت الهي كه غائب است و مستور و پنهان بهره مند مي شوند؟ فرمود: همان گونه كه از خورشيد زماني كه ابرها آن را پوشانده باشند بهره مند مي شوند.

 

برای یاری کردن امام عصر (عج) باید او را شناخت، خیرخواه و باتقوی بود و از مادیات و تجملات دنیایی دست کشید، باید از بدیها و پلیدیها صیانت کرد، حاکمیت امام زمان (عج ) باید توده مردم امکان ندارد . باید همه متحد شوند تا شاهد امام عصر (ع ) شویم .و ریشه استکبار از اسلام و امت برچیده شود . به امید آن روز ...

 

 

آیا جزیره خضراء وجود دارد و امام زمان(عج) در آنجا زندگی می کنند؟

 

در رابطه با محّل اقامت امام زمان (عج ) در غیبت کبری در منطقه ای به نام جزیره خضراء باید گفت حکایت هایی از زبان عالمان و صاحب نظران شیعه وجود دارد که برخی موافق این موضوع و عده ای نیز مخالف این موضوع هستند عدهای آن را پذیرفته و معتقد به وجود جزیره ی خضراء و گروهی منکر وجود این جزیره هستند که در مطلبی دیگر برای شما ارائه خواهیم داد .

 

نویسنده : افسانه عباسی

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها