matlabak.ir

تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲ - 09 August 2017
"محمدرضا پهلوی" دو کشتی به نام های «رافائل» و «ميکلانژ» از ايتاليا خرید . کشتی با شکوه رافائل که با تجهیزات و امکانات تفريحی در زمان خود نظير نداشت، برای تفریح مردم و جذب گردشگر برای ایران و همچنین ميکلانژ که کوچتر از رافائل بود برای سربازان نیروی دریایی شاهنشاهی در نظر گرفته شد.

سرنوشت دلخراش کشتی تایتانیک ایرانی !!

 


 

"محمدرضا پهلوی" دو کشتی به نام های «رافائل» و «ميکلانژ» از ايتاليا خرید . کشتی با شکوه رافائل که با تجهیزات و امکانات تفريحی در زمان خود نظير نداشت، برای تفریح مردم و جذب گردشگر برای ایران و همچنین ميکلانژ که کوچتر از رافائل بود برای سربازان نیروی دریایی شاهنشاهی در نظر گرفته شد.

 

طرح كشتی "رافائل" در سال 1337 توسط ایتالیایی ها كشيده شد و رافائل به طول 276 متر و عرض 31 متر در کشور ایتالیا ساخته شد. در این کشتی 850 خروجی راديو تلفنی ، 6 استخر شنا ، 750 كابين (در هر كابين يك حمام و توالت شيك و لوكس كه با مرمرهای ايتاليايی تزيين شده بود وجود داشت) ، 18 آسانسور ، 30 سالن اجتماعات ، تالار نمايشی با 500 صندلی و باشگاه های ژيمناستيك و پرورش اندام ساخته شده بود.

 

رافائل بزرگ بود و با عظمت ؛ هیچ یک از کشورهای پیشرفته آن زمان نظیر آن را نداشتند. روزی که این کشتی از ایتالیا به سوی ایران در حرکت بود ، مردم ایتالیا با اشک رافائل را بدرقه کردند . چون رافائلی را که خودشان ساخته بودند، به علت مشکلات اقتصادی مجبور شدند به ایران بفروفشند.

 

در بهار 1356 رافائل با 50 خدمه ايتاليايی و با افزايش ظرفيت در حد سكنای 1800 نفر در بندر بوشهر پهلو گرفت . کشتی ميكل آنژ هم در بندرعباس مستقر شدند و از كابين های متعدد آن براي اسكان پرسنل نيروی دريايی شاهنشهای استفاده شد.

 

موج ها ی دریا بوق بلند و غریبی را به گوش اهالی شهر بوشهر می رساند. مردمان بندر بوشهر وقتی از پنجره ی خانه های بافت قدیم به بیرون نگاه انداختند حیرت زده ، غول سفید و باشکوهی را دیدند که به ساحل بوشهر نزدیک می شد. بوشهری ها که تا به حال کشتی های زیادی را دیده بودند فوج فوج می آمدند ، در ساحل جمع می شدند و با اشتیاق این کشتی زیبا را می دیدند و با زمینه ای از این کشتی عکس می گرفتند.

 

اواخر سال ۵۷ خدمه ایتالیایی کشتی رافائل کم‌ کم به کشورشان برگشتند . بعد از انقلاب، دولتمردان تصمیماتی در مورد بازگرداندن رافائل و میکل آنژ به سفرهای دریایی گرفته شد ، اما هرگز عملی نشد! طولی نکشيد که ايران درگير جنگ با عراق شد. در سال 1362 دو هواپیمای عراقی با چند موشک رافائل را هدف قرار دادند.

 

کشتی در این حمله صدمه زیادی دید و در آب زمین ‌گیر شد و اگر چه قابل تعمير بود ، اما هرگز کاری انجام نشد. کشتی که تا نیمه ‌در آب فرو رفته بود و رفته رفته همه تجهيزات و مبلمان لوکس آن به يغما رفت.

 

چیزی نگذشت که یک کشتی باری به نام ایران سلام (ایران سیام) ناگهان به صورت اتفاقی با آن برخورد کرد و به بدنه اش آسیب جدی رساند و کاری را که هواپیماهای عراقی آغازش کرده بودند تمام کرد.

 

در همان سالها ، ايتاليا ، کشتی ميکلانژ را از ایران خريد و به ايتاليا برگرداند . بدین ترتیب کشتی اقیانوس پیمای رافائل نتوانست بیشتر از تقریبا 7 سال در کنار سواحل بوشهر دوام بیاورد و خیلی زود به افسانه ای غریب و زیستگاه آبزیان دریایی تبدیل شد .

 

در حال حاضر کشتی رافائل در ساحل بوشهر ديده نمی شود و زير 7 متر آب ، در فاصله ی 2 كيلومتری نيروگاه اتمی قرار گرفته است.

گزارش تصویری
آخرین ویدیوها
حاشیه ها